avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... jurist spital
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

jurist spital

Salut! Deschid acest subiect nou si vin cu o intrebare.. Stie cineva ce atributii are un consilier juridic al unui spital, cu ce fel de probleme se confrunta?.. Astept raspunsurile voastre.. poate chiar din partea unor astfel de consilieri care lucreaza in spitale.

Multumesc anticipat!

P.S.:in cazul unui absolvent care a terminat in vara lui 2007 si care doreste un astfel de post, este necesar efectuarea acelui stagiu care este stipulat in statutul consilierului juridic?..
joe17 a scris:

Revin cu o intrebare.. In OUG 115/2004, actualizata, ART. 23 prevede:
" Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, personalul incadrat in unitatile sanitare publice finantate din venituri proprii realizate prin sistemul de asigurari sociale de sanatate beneficiaza lunar de maximum 20 de tichete de masa".
Toate bune si frumoase, numai ca luna asta are 22 de zile lucratoare, din care una e Pastele. Raman 21. In atare situatie, practica din unitatea in care lucrez a fost in felul urm: se acordau doar 19 tichete pe motiv, ca o zi nu s-a lucrat, deci se scade 1 tichet din 20.. Totusi mi se pare fortata interpretarea, avand in vedere ca in conditia in care nu se lucreaza o zi, tot raman 21 de zile lucratoare, prin urmare, mai mult decat 20 (pe cat ar trebui sa fie oferite tichetele).

maximum 20 de tichete de masa. Peste acest numar nu se pot acorda, sub e ok. Ziua de Paste e zi libera oficial, deci nelucratoare exact ca simbata , duminica
Care este interpretarea corecta a legii?.. a mea? sau a Biroului de Resurse Umane, care le dadea salariatilor, in anii trecuti, 19 tichete, desi erau 21 de zile lucratoare( pe motiv ca nu se lucra o zi-Pastele)???
Maxim 20 tichete de masa inseamna: daca sunt 20 zile lucratoarea, frumos primim 20, daca sunt 19 primim 19, daca sunt 21.... ghinion, primim 20. Indiferent de ce sunt 21 sau de ce sunt 20 zile lucratoare. Ziua de paste e libera oficial, asa cum a spus si Orca.
Deci se acorda maximum posibil, 20.
Multumesc frumos pt raspunsuri (confirmari :D )!
Eu sunt angajat al Spitalului Judetean de Urgenta Targoviste de anul trecut din martie, consilier juridic-purtator de cuvant.Atributiunile mele de serviciu vizeata relatiile cu mijloacele de comunicare in masa(L.nr.544/2001) si deasemeni, in compartimentul achizitii publice urmaresc intocmirea documentatiilor pentru atribuirea contracteleo de furnizare, avizez si semnez documente oficiale.In situatii deosebite, particip la liciitatii ca membru in comisii.
elenarazvan420 a scris:

Eu sunt angajat al Spitalului Judetean de Urgenta Targoviste de anul trecut din martie, consilier juridic-purtator de cuvant.Atributiunile mele de serviciu vizeata relatiile cu mijloacele de comunicare in masa(L.nr.544/2001) si deasemeni, in compartimentul achizitii publice urmaresc intocmirea documentatiilor pentru atribuirea contracteleo de furnizare, avizez si semnez documente oficiale.In situatii deosebite, particip la liciitatii ca membru in comisii.



Cred ca pe undeva ar fi trebuit sa fie o intrebare? :-/ s-a pierdut...

Alte discuții în legătură

Cum treci de la consilier juridic debutant la consilier juridic gradul 4 maier_raul2000 maier_raul2000 ma puteti sfatui si pe mine cu privire la procedura de trecere de la consilier juridic grad debutant la consilier juridic gradul IV, mentionez ca sunt angajat ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic angajat la srl dar fara sa fie admis in ccj Delia Elena  NEDA Delia Elena NEDA Dat fiind ca C.O.R.-ul nu mai contine \"jurist\", ci doar \"consilier juridic\", o persoana care a absolvit dreptul si doreste sa fie angajat la un SRL, poate ... (vezi toată discuția)
Statut si legi aplicabile consilierilor juridici functionari publici Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Ma poate lamuri cineva care statute si legi sunt pana la urma aplicabile consilierilor juridici cu statut de functionar public ?? In legea 514 scrie ... (vezi toată discuția)