Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drepturile administratorului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drepturile administratorului

Cu ce drept administratorul poate sa-mi intre mie in apartament pentru citirea repartitoarelor. Inteleg, a fost o hotarare a asociatiei, dar sunt putin furios, datorita faptului ca inainte ni se cerea centralizarea acestora pe o foaie si depunerea intr-o cutiuta speciala, acum, prin cine stie ce hotarare, trebuie sa-l primesc de 2x pe luna in casa.

Odata pentru citirea apometrelor si odata pentru citirea repartitoarelor.

Nu mi se pare acceptabil sa fiu obligat sa mi se citeasca repartitoarele, in mod special in cat, la un apartament de 3 camere, care majoritatea timpului functioneaza doar 2 calorifere, deloc sau pe nivel mediu (nr 3), sa-mi vina o factura doar la caldura de 360 de ron pe luna octombrie.

Stiu ca mai sunt si alte subiecte pe acest forum, dar informatiile sunt foarte dispersate.
Ma intereseaza:
- Are drept administratorul sa intre la mine in apartament sa-mi citeasca repartitoarele?
- Ce lege li se aplica lor?
- Unde pot face o reclamatie si in ce masura ii afecteaza pe dansii acest lucru?

Va multumesc pentru raspuns.
Intrebarea dv. are un raspuns in art 15 din Legea 230/2007, mai sus postat de @adriantot.
Daca nu vreti sa acceptati reglementarile legale atunci e posibil sa va puneti in situatia ca dupa 3 luni de imposibilitate a verificarii apometrelor sau repartitoarelor sa fiti considerat necontorizat si pus la consum normat.Dar acest lucru se decide in asociatia dv.

Dv. ati pus intrebarea daca administratorul isi poate permite si aici vi s-a raspuns ca da, conform Legii 230/2007.
Restul povestii conteaza doar pentru dv. si pentru cei din asociatia dv.
rondelli a scris:

Cu ce drept administratorul poate sa-mi intre mie in apartament pentru citirea repartitoarelor. Inteleg, a fost o hotarare a asociatiei, dar sunt putin furios, datorita faptului ca inainte ni se cerea centralizarea acestora pe o foaie si depunerea intr-o cutiuta speciala, acum, prin cine stie ce hotarare, trebuie sa-l primesc de 2x pe luna in casa.

Odata pentru citirea apometrelor si odata pentru citirea repartitoarelor.

Nu mi se pare acceptabil sa fiu obligat sa mi se citeasca repartitoarele, in mod special in cat, la un apartament de 3 camere, care majoritatea timpului functioneaza doar 2 calorifere, deloc sau pe nivel mediu (nr 3), sa-mi vina o factura doar la caldura de 360 de ron pe luna octombrie.

Stiu ca mai sunt si alte subiecte pe acest forum, dar informatiile sunt foarte dispersate.
Ma intereseaza:
- Are drept administratorul sa intre la mine in apartament sa-mi citeasca repartitoarele?
- Ce lege li se aplica lor?
- Unde pot face o reclamatie si in ce masura ii afecteaza pe dansii acest lucru?

Va multumesc pentru raspuns.

Daca politia si procuratura nu poate intra fara un mandat in casa dvs., este lesne de inteles ca nici administratorul asociatiei nu poate.

Restul aspectelor sunt cumva relative.
Nedumerirea mea este de ce nu predati pe formulare tipizate indexurile respective?

avocat Claudiu Lascoschi
Domnul Avocat, se pare ca dvs. n-ati urmarit discutia, dar ati sesizat corect.

Normal, intr-un stat occidental acesta ar fi cazul, n-ar avea dreptul, dar asa cum domnul adriantot si doamna elga505 imi evidentiaza prin art 15 din Legea 230/2007, se pare ca locatarii sunt obligati, desi nimeni nu s-a gandit ca astfel contravine cu propietatea privata, dar nah acum, ori sunt eu prea nepriceput ori raspunsurile sunt sub forma "asta scrie in lege, tu nu poti face nimica, obisnuieste-te ca traiesti in Romania si uite ca si altii se descurca ff bine asa, tu de ce nu?".

Dvs. ce parere aveti de legea 230/2007, unde scrie clar "este obligat", vi se pare normal? Ce masuri se pot lua?

Credeti-ma ca am incercat si varianta pe formular tipizat, dansii(asociatia locatarilor) nu sunt de acord.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
Daca politia si procuratura nu poate intra fara un mandat in casa dvs., este lesne de inteles ca nici administratorul asociatiei nu poate.
Restul aspectelor sunt cumva relative.

Asa cum a sesizat si utilizatorul, probabil ca nu numai ca nu ati urmarit discutia, dar nu ati citit legea 230/2007. Daca aplicarea unei legi este "cumva relativa", inseamna ca ducem totul in derizoriu si ne dam cu parerea ca nici procuratura...
Pai procuratura, dupa spusele dv, nu poate intra in casa cuiva fara mandat (dar cu mandat poate, nu?), conform legii 230/2007 mandatul este acel preaviz de 5 zile.
Iar daca-i o avarie nu stam 5 zile (conform legii se intra iumediat in apartament), iar politia nu mai asteapta mandat cand vede ca unul da foc sau omoara pe cineva in casa.
Refuz sa comentez cele spuse de dvs. domnul Adrian.
V-as reaminti ca exista ceva numit Drept Constitutional si Legi Fundamentale pe care ar trebui sa le cititi inainte de legea 230/2007.
Intradevar, in cazul unei defectiuni ce poate afecta instalatia celorlalti vecini, se poate intra, dar pana nu se sesiseaza o astfel de defectiune nu vad rostul unei inspectii si nu uitati vb. de citirea lor nu de inspectarea de o echipa de specialisti.
rondelli, utilizator