Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a legii (pagina 10)

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010 si intra in vigoare de la data de 1 ianuarie 2011.

Actul normativ, in integralitatea sa, poate fi consultat accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Gabriela Pintea, Consilier juridic

Legea 192/2015 pentru completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Lege nr. 192/2015

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 504 din 8 iulie 2015

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Articol unic
Dupa articolul 169 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.852 din 20 decembrie 2010, cu modificarile si completarile ulterioare, se introduce un nou articol, articolul 169^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 169^1
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 ianuarie 2011, care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite si/sau conditii speciale, potrivit legii, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I de munca sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa a II-a de munca sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica pensionarilor ale caror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 si care, conform prevederilor legale in vigoare, nu au beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009, Legii nr. 218/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, art. 78^2 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, de prevederile art. 169 din prezenta lege, precum si de majorarea punctajului pentru perioadele realizate in conditii speciale dupa data de 1 aprilie 2001.
(3) In cazul persoanelor prevazute la alin. (2), la numarul total de puncte realizate de acestea pana la data prezentei recalculari se adauga numarul de puncte corespunzator majorarii rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1), la determinarea punctajului mediu anual utilizandu-se stagiile complete de cotizare prevazute de lege, corespunzatoare fiecarei situatii.
(4) In situatia in care, in urma aplicarii prevederilor alin. (1) – (3), rezulta un punctaj mediu anual mai mic, se mentine punctajul mediu anual si cuantumul aferent aflat in plata sau cuvenit la data recalcularii.
(5) Recalcularea prevazuta la alin. (1) – (4) se efectueaza in termen de 24 luni, calculat de la data de 1 ianuarie 2016.
(6) Drepturile de pensie recalculate potrivit alin.(1) - (5) se cuvin si se platesc incepand cu data de 1 ianuarie 2016.”

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia Romaniei, republicata.

~ Conținut șters la cerere ~
De legea 192/2015 au uitat toate institutiile statului.
Din 15/01/2017 si pana la acest moment pe aceasta tema am urmatoarele interventii:
-Doua la Guvern
-Trei la Ministerul Muncii
-Una la Presedentie
-Trei la CNPP
-Doua la Consiliul legislativ
-Doua la Senat

Din raspunsurile primite pana la cest moment m-am convins ca toate institutiile au uitat de legea 192/2015.
Sunt trimis de la o institutie, la alta.
Incepand cu 01/03/2017 voi face intervetii la toate aceste institutii pentru abrogarea art.169^1 din legea 263/2010 in forma prevazuta de legea 192/2015.
Motivarea:
Toate institutiile au uitat de acesta lege.
Le-am dovedit acest lucru.

~ Conținut șters la cerere ~