Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a legii (pagina 10)

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010 si intra in vigoare de la data de 1 ianuarie 2011.

Actul normativ, in integralitatea sa, poate fi consultat accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Senatul a adoptat, in 25.02.2015 propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea articolelor 55 şi 158 din Legea privind sistemul unitar de pensii publice. Proiectul prevede ca, persoanele care au desfăşurat activităţi în grupa I de muncă pe o perioadă mai mică de şase ani vor beneficia de reducerea vârstei de standard de pensionare.

Proiectul fiind inaintat Camerei Deputatilor . In prezent, se afla la avizare la comisiile acesteia.

Luam un caz ipotetic.
O persoana a lucrat 10 ani in grupa II-a,in procent de 70%.
In cei 10 ani a realizat 10 puncte.
Intrebare:
Cum se aplica art.100 lit.a) din legea 263/2010 ?
Variante;
1)10x70%x25%=1,75 puncte
2)10x25%=2,5 puncte
Intrebarea nr.2:
Cati ani sunt trecuti in grupa II-a in total stagiu de cotizare,din decizie ?
Variante;
1)10 ani in grupa II-a in procent de 70%
2)7 ani in grupa II-a(dupa transformare)
Precizare:
Nu intra in discutie perioada suplimentara la vechimea in munca,nici reducerea varstei.

Raspunsul la cele doua intrebari:

Intrebarea nr.1
Corect,varianta 1)1,75 puncte
Proba:
Intre timp am primit raspuns de la CNPP.

Intrebarea nr.2
Corect,varianta 2)
Proba
Am o decizie in care sunt trecuti 6 ani,11 luni si 19 zile in grupa II-a.
In adeverinta sunt 9 ani,11 luni si 16 zile in grupa II-a in procent de 70%.

[ link extern ]

155. PL-x 131/02.03.2015 LEGE pentru modificarea şi completarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice Lege 155/2015

Modificari la legea 263/2010 promulgate in 18/06/2015

Cat timp poate dura pana la publicarea in M.OF. ?
O să fie publicată în Monitorul Oficial imediat după ce o să fie promulgată de Preşedinte. Preşedintele trebuie să o promulge într-un termen de cel mult 20 de zile de la primire dacă nu o trimite spre reexaminare Parlamentului. Postez mai jos art. 77 din Constituţia României.
ARTICOLUL 77
(1) Legea se trimite, spre promulgare, Preşedintelui României. Promulgarea legii se face în termen de cel mult 20 de zile de la primire.
(2) Înainte de promulgare, Preşedintele poate cere Parlamentului, o singură dată, reexaminarea legii.
(3) Dacă Preşedintele a cerut reexaminarea legii ori dacă s-a cerut verificarea constituţionalităţii ei, promulgarea legii se face în cel mult 10 zile de la primirea legii adoptate după reexaminare sau de la primirea deciziei Curţii Constituţionale, prin care i s-a confirmat constituţionalitatea.