Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Autofactura pt cheltuielile de protocol
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Autofactura pt cheltuielile de protocol

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cu ce data emit autofactura pt. depasirea chelt de protocol aferente lui 2010, care este nota contabila si in ce jurnal o contabilizez?
Multumesc!
La 31 dec am cheltuielile de protocol integral nedeductibile in valoare de 14.159 lei la care aplic tva 24%, adica 3398 lei.

Sa inteleg ca privitor la aceasta autofactura fac numai nota contabila 4428=4427 cu valoarea de 3398 lei?
In cazul acesta cum o inregistrez in jurnalul de vanzari?

nota contabila 635 la 4428
iar cand intocmesti autofactura 4428 la 4427
Da, si eu zic: la 31.12 sa fie 635=4428 si la data bilantului 4428=4427 cu val. tva =3398, Atat este inregistrarea. (baza este deja inregistrata...se inreg. numai tvaul pe care nu ai voie sa-l deduci pt. ca el corespunde unor chelt. neded. fiscal)
In JV se scrie si totalul fact, si baza, si tva ul.
In decl.300 se trece la regularizari TVA colectata (si baza, si tva), in luna depunerii bilantului.
economul, utilizator