Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident provocat intentionat (ipotetic)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident provocat intentionat (ipotetic)

Buna ziua!
Va deranjez cu o alta dilema. Povestea este imaginara si se deruleaza astfel:
Dupa ceva diferente de opinii cu un alt sofer din trafic, aflandu-ma la volan, acesta se opreste pe latul strazii blocandu-mi trecerea, si coboara din masina indreptandu-se amenintator spre mine. Ce pot face in aceasta situatie? Am voie sa-l "iau pe capota"? Am voie sa-i lovesc masina pentru a putea parasi locul? Cum as putea dovedi in fata instantei ca viata mi-a fost pusa in pericol?
Pe de alta parte la ce scriam mai sus, in caz ca victima da peste agresor cu masina, prezenta sau lipsa intentiei depinde daca el se afla in calea masinii inainte sa accelereze sau a sarit acolo dupa aceea. Cum ar putea o expertiza sa faca diferenta intre aceste situatii, in lipsa martorilor? Dupa pozitia in care este lovit nu se poate, deoarece agresorul isi poate schimba pozitia intr-una de fuga si dupa ce sare in fata masinii.

Daca nu se poate dovedi intentia de a calca agresorul, folosirea masinii ca arma de autoaparare ar fi o solutie ideala. Daca exista martori sau camere de supraveghere, se poate proba legitima aparare (daca sunt intrunite conditiile de mai sus). Daca nu exista, se trateaza ca un accident de circulatie produs din vina victimei la care nu se poate dovedi nici o intentie a soferului de a o lovi.
Boa, utilizator