avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Platim la termoficare cei cu centrale mai mult decit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Platim la termoficare cei cu centrale mai mult decit cei fara

La noi la bloc eu care am centrala am de plata de ron pentru 4 tevi subtiri care imi trec prin camera si baie din care una e rece una e calduta si nu mai stiu ce tevi comune iar la un apartament fara centrala plata e 120 ron, ca sa nu mai vorbim de cei care si-au inchis repartitoarele si se incalzesc cu aragazul si care platesc mai putin decit mine. Cum vine asta? Daca m-ati putea lamuri stiu ca acum citiva ani daca iti izolai tevila care trec prin casa nu mai trebuia sa platesti nimic dar acum am inteles ca toata lumea trebuie sa plateasca indiferent ca sunt sau nu tevile izolate.La noi sunt 5 apartamente care nu platesc nimic pt ca sunt tevile izolate.
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 13:34, 31 Ianuarie 2011
elga50 a scris:

Apartamentele cu CT trebuie sa plateasca si ele caldura la comun.
...
Toate apartamentele trebuie sa plateasca aceasta caldura la comun indiferent daca tevile sunt izolate sau nu. Asta conform cu legea 325/2006 si cu normele ANRSC.


Mesajul dvs. constituie punctul dvs de vedere?
Nu, nu e punctul meu de vedere. Personal nu am nicio opinie in legatura cu acest aspect.
Cititi legea 325/2006, normele ANRSC si nu veti mai gasi aceasta prevedere cu izolarea tevilor.
Prevederea a existat in Ordine ANRSC care au fost abrogate o data cu aparitia legii 325/2006.
elga50 a scris:

Nu, nu e punctul meu de vedere.


Se pare ca omiteti un aspect important, Ordinului ANRSC ii lipseste fundamentarea tehnica!
In aceasta situatie, opinia mea este ca ne dam cu parerea despre un posibil abuz al unei autoritati a statului.
Adica sunt pusi pe picior de egalitate (deci vorbim de un comunism mascat):
- proprietarul debransat social - cu aprobare de la ...
- proprietarul care nu locuieste in imobil si deci are robinetii caloriferelor inchisi
- proprietarul care are CT si implicit doreste un confort minim (22 grade)
- proprietarul care este protejat de guvern sa nu plateasca penalitati pentru intarziere la plata
- proprietarul care si-a izolat termic apartamentul ...

Ca sa nu mai vorbim despre faza cu 80% dintre proprietari:
ne referim la toti proprietarii din condominium sau numai la cei bransati la sistemul centralizat de incalzire?
Ultima modificare: Vineri, 28 Ianuarie 2011
eliasav, utilizator
Nu va suparati, indiferent despre ce pareri avem si ce acte oficiale se vor emite in viitor, ce acte oficiale au fost in trecut si acum sunt abrogate, functionam intr-un sistem de legi in vigoare si le aplicam sau vorbim despre prevederile din aceste legi.

Eu pot sa emit aici 1000 de pareri, dar cand e sa le pun in practica trebuie sa ma situez intr-un cadru legal. Restul e numai divagatie.
Ultima modificare: Vineri, 28 Ianuarie 2011
elga50, moderator
elga50 a scris:

... functionam intr-un sistem de legi in vigoare



omiteti caile de atac! sau cum spunea cineva ne punem presul in cap ca o autoritate a initiat si emis un act normativ "dupa ureche"...

Trebuie sa recunoastem ca nu toate actele normative sunt perfecte.
Traim in UE si ar trebui sa invatam ceva.

Ma interesa comentariul dvs. in legatura cu:

.. faza cu 80% dintre proprietari:
ne referim la toti proprietarii din condominium sau numai la cei bransati la sistemul centralizat de incalzire?
Ultima modificare: Vineri, 28 Ianuarie 2011
eliasav, utilizator

Alte discuții în legătură

Calcul energie termica pentru apartamentele debransate dela sistemul centralizat marius61 marius61 Cum se calculeaza pentru un apartament debransat dela sistemul centralizat cota de energie termica si in ce lege este prevazuta calcularea. Mentionez, pe ... (vezi toată discuția)
Reglementari privind calculul caldurii livias livias pe scara pe care locuiesc sunt 15 apartamente, din care 13 sunt debransate de la CET. Calculul caldurii la cele 2 apartamente ramase bransate se face de catre ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza incalzirea la bloc pentru cei cu centrale? 13anamb 13anamb Nu stiu conform caror legi este calculata plata caldurii pentru cei care au centrale la bloc, sau dupa ce formule se face. Am centrala, stau la bloc si vad ca ... (vezi toată discuția)