Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Platim la termoficare cei cu centrale mai mult decit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Platim la termoficare cei cu centrale mai mult decit cei fara

La noi la bloc eu care am centrala am de plata de ron pentru 4 tevi subtiri care imi trec prin camera si baie din care una e rece una e calduta si nu mai stiu ce tevi comune iar la un apartament fara centrala plata e 120 ron, ca sa nu mai vorbim de cei care si-au inchis repartitoarele si se incalzesc cu aragazul si care platesc mai putin decit mine. Cum vine asta? Daca m-ati putea lamuri stiu ca acum citiva ani daca iti izolai tevila care trec prin casa nu mai trebuia sa platesti nimic dar acum am inteles ca toata lumea trebuie sa plateasca indiferent ca sunt sau nu tevile izolate.La noi sunt 5 apartamente care nu platesc nimic pt ca sunt tevile izolate.
Doamna avocat

Firma care se ocupa de repartizarea facturii la energie termica nu are autoritatea de a face recomandari de acest gen. E autorizata sa faca acel calcul si atat.
Dvs. ca avocat ati putea cere sa va ofere actul normativ care prevede ca izolarea tevilor cu bca duce la scutirea de la plata partilor comune sau plata partiala a acestora.
Asa cum spunea si dna Elga, a fost un ordin al ANRSC pe aceasta tema, dar acesta a fost abrogat.
Armenteros a scris:

Doamna avocat

Firma care se ocupa de repartizarea facturii la energie termica nu are autoritatea de a face recomandari de acest gen. E autorizata sa faca acel calcul si atat.
Dvs. ca avocat ati putea cere sa va ofere actul normativ care prevede ca izolarea tevilor cu bca duce la scutirea de la plata partilor comune sau plata partiala a acestora.
Asa cum spunea si dna Elga, a fost un ordin al ANRSC pe aceasta tema, dar acesta a fost abrogat.

Interesant ...Nu va suparati care ordin al ANRSC a fost abrogat ?
freeanifer, utilizator
Ordinul 233/2004 modificat cu Ordinul 255/2006 a fost abrogat prin Ordinul 483 din 29 septembrie 2008 privind aprobarea Contractului-cadru de furnizare a energiei termice.

si daca tai tevile care imi trec prin casa pe motiv ca vreau sa pun mobilier sau altceva in acea zona? atunci vecinii de deasupra nu vor mai avea caldura.
oare alesii nostrii s-au gandit ca ne incomodeaza tevile care ne trec prin casa fara voia noastra?
Apartamentele cu centrala plateau oricum caldura din spatiile comune (casa scarii ,uscatorii,subsol),aici e vorba de caldura degajata de tevile care trec prin apartament.Daca nu beneficiezi,de ce sa platesti ?