Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta legala intre case vecine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta legala intre case vecine

Buna ziua,

Vreau sa construiesc o casa pe o parte cat mai mare din terenul pe care il detin. Vecinul din stanga are casa in granita cu terenul meu unde va veni casa. NU stiu ce distanta sunt obligat sa las intre casa pe care o voi construi eu si casa vecinului. Casa mea nu va avea acoperis, deci nu va avea streasina.
Puteti sa imi spuneti unde gasesc in lege distanta minima pe care sunt obligat sa o las ?

Multumesc mult
buna ziua
acum 2 ani am cumparat un teren care a fost dezmembrat dintr-o bucata intreaga dreptunghiulara avand pana la casa un drum de acces de 3 m latime si lungime 45 adica ca sa va puteti da seama de cum arata terenul impartiti un dreptunghi in 2 si pt dreptunghiul din spate adaugati un dreptinghi mai ingust care reprezinta drumul de 3 m care trece pe langa dreptunghiul din fata pe o latura . Problema este ca eu am construit casa in spatele altei case pt ca asa este terenul , iar problema vine de la vecina care imi tot spune ca nu aveam voie sa construiesc acolo ca de la casa mea pana la a ei trebuie sa fie 5m si nu 3 asa cum am eu sau mai exact pe proiect am 3.12m care este facut de un arhitect cunoscut in oras iar el a considerat margine laterala iar inaltimea casei la cornisa este de 5.75 m. Acum ceva timp si-a scos si vecina autorizatie de constructie noua si si-a pus fosa septica la 3 m de casa mea unde am si geam si usa . La ce distanta se amplaseaza fosa septica de cea mai apropiata locuinta pt ca eu am gasit un ordin care prevede 10 m si vecina nu vrea sa inteleaga desi a venit si reprez de la primaria si i-a spus iar dumeaei vrea sa ma dea in judecata ca nu isi poate folosi dr de proprietate asa cum pofteste si ca eu nu i-am cerut acordul cand am construit casa (pe terenul ei nu era nimic construit , autorizatia ii expirase iar fosa septica a ei pe primul proiect era la drum iar acum e in spate;le casei si la 3 m distanta de casa mea si de geam). Trebuia sa-i cer acordul ei? Ce pot face in acest caz pt ca ea spune ca aduce inspectia de stat in constructii iar eu pe proiect am 3.12 m pe latura ei iar in realitate am numai 3m ce amenda pot primi sau ce pedeapsa . Imi vor spune sa daram peretele caseisa ajung la 3.12 m chiar daca am construit casa inaintea ei? Cei 5M sunt pt aliniamentul fata de calea de accces adica drumul public sau fata de cea mai apropiata casa ? ce pot face in cazul in care aceasta doamna imi fotografiaza casa si o filmeaza in prezenta mea fara voia mea chiar bagand aparatul prin gard si spunand ca a mea casa nu e fortateata militara sa nu o fotografieze ( are gard din" plasa de buzau " pt ca eu deocamdata n-am reusit sa-mi fac gardul care va fi din piatra la 2.5m sa n-o mai vad ) precizez ca este o procesomana care are vreo 13 procese in tribunal inclusiv cu mama ei si este o f. mare scandalagioaica. As vrea sa evit orice conflict cu ea de aceea o ignor total si evit orice forma de comunicare dar ce pot face in cazul in care ma trezesc cu autoritatile pe cap si cu proces ?imi puteti da mai multe detalii despre amplasarea anexelor , a cosurilor de fum fata de vecini si a destinatiei constructiei pt ca d-na a construit o casuta care pe proiectul ei este magazie dar i-a dat destinatia de locuinta pt ca acolo locuieste cineva cu chirie . Ce pot face in acest ca z pt ca urmeaza sa construiasca o soba cu cosul de fum la 3 .5m de casa mea care este parter cu mansarda (5.75 inaltime) si in plus si din lemn masiv de brad iar casuta ei are 3 m inaltime deci cosul vine sub nivelul sarpantei mele .ce pot face ca sa obtin anularea autorizatiei obtinuta fraudulos de ea ( nu a declarat ca are casa in spate cand i s-a facut proiectul de catre un proiectant de ccare n-am auzit pana acum) si i-a ampalsat constructia si anexele dupa bunul plac iar la primarie si-au dat acordul cei de la urbanism pt ca s-a milogit la ei ca este insarcinata si i este rau si nu poate sa se plimbe pe drumuri ,.Cui sa ma adresez ? daca ma da in judecata pot da si eu primaria in judecata pt acel acord pe care i l-au dat desi stiau situatia locului si stia ca amplasarea fosei septice este ilegala si i-au pus in vedere acest lucru. Pot seziza directia sanitar veterinara si sanepidul pt fosa septica ampalsata prea aproape de casa mea. Ce pot face? Cui sa ma adresez ca sa se linisteasca o data si sa-si construiasca casa respectandu-mi si mie drepturile. Deoarece am intrerupt orice forma de comunicare verbala cu ea acum imi trimite scrisori recomandate prin care se cearta cu mine si la care nu-i raspund decat verbal si cand prea intrece masura ca in rest ma amuza de ele( ex :cainele meu sta sprijinit de gardul ei si il indoaieca) sa vedeti ce fel de om este.Referitor la avizele care au stat l a baza autorizatiei ei am inteles ca i le-a procurat proiectantul , ma pot interesa la autoritatile respective daca sunt legale si nu sunt falsuri ?. Tot proiectul inclusiv avizele si autorizatia au costat-o 12 milioane iar pe mine numai avizele pe bune m-au costat 15 milioane plus pr0iectul 15 si autorizatia 9.5 milioane, cum sa procedez in acest caz . Sa nu mia zic ca a plantat niste nuci pe toata lungimea drumului meu la o distanta de apoximativ 0.5-0.7 m de hotar, dar asta acum nu ma deranjeaza desi stiu ca copacii inalti se planteaza la cel putin 2m de hotar
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs cat mai repede
electricnel a scris:

Toata lumea vorbeste despre distanta intre case vecine. Se pare ca problema este reglementata de Codul Civil, Legea 50/1991 republicata, Ordin 536/1997, etc.....dar distanta dintre curtea mea si o parcare, pe care Primaria sector 6 o construieste, cat trebuie sa fie?...sau ce lege reglementeaza acest lucru?....poate Primaria sa faca parcare chiar langa gardul meu?...ce pot face eu in asemenea situatii?

Buna ziua

Casa mea e pa granita cu terenul vecinului.Mbele case au fost construite in anii 40 cand fostii propietari au fost neamuri si au fost deacord de a se construi in aceste conditii.Vecinul si-a daramat casa veche si si-a construit una noua care depaseste cu acoperisul lui scocul meu.Stalpii de sustinere al acoperisului sunt la o distanta de cca. 30 cm de zidul meu dar acoperisul este peste al meu.Pe langa asta a folosit podul meu pt a-si lucra la acoperis descoperindu-mi acoperisul cu de 2 randuri de tigla(viol de domiciliu).Fiind plecat din tara asta am aflat de la vecini.
Care sunt conseciintele??Cine e in masura sa verifice daca s-au respectat regulile de constructie?
Multumesc
Buna ziua. Am avut trei garaje din caramida care erau lipite de cladirea invecinata (o scoala). In vara, pt ca nu mai imi placeau si renovarea lor m-ar fi costat cam la fel, am hotarat sa le dau jos si sa le refac din constructie metalica (fara autorizatie). Acum, dupa ce le-am terminat, conducerea scolii imi cere sa ma retrag 60 cm de la zidul lor altfel vor sa-mi faca o reclamatie la urbanism. Mentionez ca garajele in cauza sunt in planul cadastral cu un perete lipit de un perete al scolii. Acum intrebarile mele sunt: de unde au scos aceasta distanta si cam ce consecinte poate avea o reclamatie. Multumesc.
buna ziua! as dori va rog si eu o lamurire legala cu privire la distanta dintre 2 proprietati.

casa vecina a fost cumparata de curand si actualul proprietar are de gand sa construiasca o cladire de 5 etaje si m-ar interesa sa stiu daca acest lucru este legal dat fiind ca eu am o casa cu inaltimea de 6m? Tin sa mentionez ca atunci cand a inceput fundatia mi-a daramat si gardul dintre proprietati "muscand" astfel si din proprietatea mea. Dupa o discutie cu vecinul acesta mi-a explicat ca o sa-mi puna gardul la loc dupa ce ajunge cu cladirea la nivelul gardului chiar daca astfel imi reduce din proprietate.
Daca vecinul dumneavoastra a construit pe linia de hotar ar fi trebuit sa existe o declaratie notariala a dumneavoastra de accept ! Pentru o buna vecinatate, va sfatuiesc sa mergeti cu vecinul si sa dati o declaratie notariala in care sa aratati ca atat dumneavoastra cat si el, v-ati pozitionat in teren constructiile de comun acord, fara a incalca limitele de proprietate dar si fara a respecta prevederile minim cerute de lege . Arhitectul ar fi trebuit sa stie exact ce distante trebuie lasate de la limita si ce ferestre aveti voie sa faceti si pe care latura si cum anume se va face transportul apelor pluviale fara a tulbura vecinii.... Dar si aceste reguli pot fi incalcate daca aveti acea declaratie notariala de la vecin - in care accepta ce ati facut dumneavoastra! In acest moment, daca el a construit deja pe limita de proprietate fara acordul dumneavoastra....se cam afla intr-o situatie delicata...dar avand in vedere ca deschiderea terenului nu prea va permite o pozitionare legala, procedati la o discutie amiabila si rezolvati la notar cu o declaratie dubla. A dumneavoastra in favoarea lui si a lui in favoarea dumneavoastra! Totusi.... Intrebare.... Cand veti face reparatii la case ....candva.... ce fel de constructor va fi in stare sa se strecoare intr-un spatiu de 30 de cm?! Intreb de curiozitate ca si normele astea tehnice n-au aparut de amorul artei ci tot din necesitati si experiente !
Din neatentie am raspuns unei postari vechi, dar sfatul este valabil pentru cei care intampina situatii similare!

Pentru za kid !
Daca nu iei repede legatura cu un avocat istet care sa te invete ce ai de facut - vezi sa nu dai peste vreo cunostinta de-a vecinului ca sa nu ridice din umeri ca nu stie, nu se poate... o sa uiti cum arata soarele in casa ta !
Bafta!
Mirela Dorina Bogatu, Expert judiciar