avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Daca nu am bunuri in proprietate, iar adresa de domiciliu este proprietatea mamei mele, executorul judecatoresc poate sa perchezitioneze acest imobil in vederea identificarii de bunuri urmaribile? Care sunt drepturile executorului in acest caz? Ce verificari poate sa faca executorul pentru a afla daca detin sau nu bunuri pe numele meu?
silviu_p_cj a scris:

.Desi puteam sa o sfatuiesc in amanunt cum poate sa dribleze. Insa nici nu pot sa las pe Lucifer sa se dea drept Messia pt ca intamplator de cand am absolvit facultatea ii vad ce si cum fac si sa mai cred in Alba ca Zapada trebuie sa ma mai nasc o data.


Asta este scopul acestui forum sa invatam utilizatorii sa incalce legea????X-(
group a scris:

silviu_p_cj a scris:

.Desi puteam sa o sfatuiesc in amanunt cum poate sa dribleze. Insa nici nu pot sa las pe Lucifer sa se dea drept Messia pt ca intamplator de cand am absolvit facultatea ii vad ce si cum fac si sa mai cred in Alba ca Zapada trebuie sa ma mai nasc o data.


Asta este scopul acestui forum sa invatam utilizatorii sa incalce legea????X-(
Nu. Scopul acesui forum este sa extrageti din context unele fraze ca mai apoi sa puteti demonstra... habar nu am ce. Scopul oricarui forum este de a exprima liber anumite idei si de a raspunde anumitor probleme. Poate cel mai bun brainstorming. Si nu exista cineva pe acest forum care sa fi invatat pe altcineva sa incalce legea. E absurd ceea ce sustineti.
silviu_p_cj a scris:

group a scris:

Asta este scopul acestui forum sa invatam utilizatorii sa incalce legea????X-(
Nu. Scopul acesui forum este sa extrageti din context unele fraze ca mai apoi sa puteti demonstra... habar nu am ce. Scopul oricarui forum este de a exprima liber anumite idei si de a raspunde anumitor probleme. Poate cel mai bun brainstorming. Si nu exista cineva pe acest forum care sa fi invatat pe altcineva sa incalce legea. E absurd ceea ce sustineti.


Scuze nu am vrut sa te supar.:love1:
:) Nu m am suparat.
Ela Galia, asigurarea de care vorbesti tu ca s-ar incheia in tarile civilizate este incheiata de imprumutat direct cu asiguratorul. Adica Ionescu/Popescu, gandindu-se ca s-ar putea sa nu fie prea solvabil pe toata durata contractului de credit, se asigura impotriva riscului de imposibilitate de plata.
Asigurarile creditelor de tipul celui pe care l-ai avut tu sunt de natura diferita, pentru ca le incheie banca, pentru riscul creditului, cu asiguratorul. Grefata pe contractul de asigurare este si cesiunea contractului de credit catre asigurator. Astfel, aceste asigurari sunt mai ieftine pentru banca, decat ar fi pentru imprumutat sa le incheie in afara contractului cadru al bancii, deoarece este clar ca cel putin o parte dintre debitorii cedati de banca se vor dovedi solvabili si asiguratorul va recupera integral despagubirea acordata bancii.
Prin comparatie, primul tip de asigurare este ca un fel de RCA. Asiguratorul nu se va indrepta impotriva clientului sau , titularul RCA.
Al doilea, e ca un CASCO platit de banca: asiguratorul despagubeste beneficiarul politei CASCO, dar se indreapta apoi impotriva celor vinovati de producerea accidentului.

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu si amenintare cu luare apartament aadriana aadriana Buna ziua. Am o problema cu cei de la kruk international.Ei mi-au preluat creditul cand nu am mai putut sa platesc si mi-au pus poprire pe salariu, 33% de 6 ... (vezi toată discuția)
Incuviintare executare silita alialex alialex Tatal meu are o datorie la o anumita banca si am vazut ca figureaza pe portalul ministerului Justitiei cu un dosar de încuviinţare executare silită DOSAR ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cu proprietar executat silit georgeneacsu georgeneacsu Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: am datorii catre un furnizor si mi s-a impus executarea silita si sechestrul asupra unui teren. Cu toate acestea, ... (vezi toată discuția)