avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Daca nu am bunuri in proprietate, iar adresa de domiciliu este proprietatea mamei mele, executorul judecatoresc poate sa perchezitioneze acest imobil in vederea identificarii de bunuri urmaribile? Care sunt drepturile executorului in acest caz? Ce verificari poate sa faca executorul pentru a afla daca detin sau nu bunuri pe numele meu?
Eugen Huruba a scris:

Deficienta cea mai mare a poporului roman este ca nu are respect fata de lege. Problema valabila in orice domeniu.

Iata cum din problema unei persoane care, vrem sau nu vrem sa recunoastem, este inafara legii, naste discutii interesante. Partea comuna a acestor discutii este de natura a solidariza cu persoana care nu-si achita obligatiile si de a privi in mod injust catre executorul judecatoresc.

Nu s-a pus nici un moment in discutie ca un executor judecatoresc ar fi incalcat legea ori ca ar fi savarsit un abuz. Asta doar se prezuma. De ce oare?

In toate tarile civilizate, cei care nu respecta legea (chiar si din cauze intemeiate cum ar fi lipsa serviciului sau a veniturilor) sunt izolati de societate. Stiti unde a dus o asemenea practica? Spre progres.

Nu acuz in nici un fel pe initiatoarea acestui topic, insa raspunsurile ma dezamagesc.



Faptul ca am spus ca poate exista un executor judecatoresc mai zelos din fire , asta nu inseamna ca il privesc in mod injust ...... si sa fim seriosi chiar toti executorii judecatoresti isi fac treaba ca la carte, respecta intr-adevar legea? :-/
silviu_p_cj a scris:

romascanu a scris:

Cel mult dintr-un exces de zel, executorul ar putea proceda la sechestraea unor bunuri pentru care nu are vreo dovada ca sunt ale dvs. si atunci proprietarul lor ar trebui sa urmeze calea contestatiei la executare pentru a scoate de sub urmarire bunurile care-i apartin


o intrebare (nu neaparat retorica) in cazul unei asemenea situatii; executorul este sub incidenta legii penale? si cati excutori au fost macar trimisi in judecata? :)

Nu, asa cum este prezentata speta, executorul nu intra sub incidenta legii penale.
De aia exista Cpc si Legea 188/00...acolo sunt aratate exact caile prin care te poti plange impotriva actelor de executare intocmite de executor cu nerespectarea disp. legale.
elis a scris:

.. si sa fim seriosi chiar toti executorii judecatoresti isi fac treaba ca la carte, respecta intr-adevar legea? :-/

Pai...nu!:)
Cu tot respectul domnule Huruba, dar in tarile civilizate asigurarea incheiata la contractarea creditului acopera si situatia in care imprumutatul isi pierde locul de munca. In urma cu 10 ani dupa moartea tatalui meu am fost diagnosticata cu o forma de cancer (mamar) cu care daca urmezi tratamentul poti trai 20 chiar 25 de ani si poti chiar sa te vindeci. Mama mea a vandut cam tot ce a putut ca sa imi asigure tratamentul necesar. In 2005 eram angajata in firma unui prieten si am putut contracta un imprumut de la banca pentru a o mai ajuta pe mama cu cheltuielile. Nu aveam de unde sa stiu ca dupa 2 ani firma se va inchide si voi ramane fara loc de munca. Acum lucrez la un post de radio local, pentru ca sunt jurnalist, dar sunt angajata cu timp de munca partial, deci venitul este foarte mic. Am apelat la sfaturile acestui forum pentru ca nu vreau ca bunurile care apartin celor dragi mie sa fie executate silit si ei sa mai sufere in plus si pentru asta.
ghola a scris:

Eugen Huruba a scris:

Deficienta cea mai mare a poporului roman este ca nu are respect fata de lege. Problema valabila in orice domeniu.

In toate tarile civilizate, cei care nu respecta legea (chiar si din cauze intemeiate cum ar fi lipsa serviciului sau a veniturilor) sunt izolati de societate. Stiti unde a dus o asemenea practica? Spre progres.
.


Sunt de acord cu ce a spus Eugen.


eu zica ca cei care sunt inafara legii (sic!) sa fie condamnati si executati duminica in piata publica. Eventual daca vreunul indrazneste sa carcoteasca la adresa vreunui executor, acesta sa fie aspru pedepsit cu 500 de lovituri de bici taierea membrului stang a limbii si scoaterea a minim un ochi. Daca vreun aparator are vreo opinie contrara si care se deranjeaza sa spuna crudul adevar atunci acesta sa fie otravit eventual cu cucuta iar cocosul datorie catre Asclepios sa fie si el executat. Silit.

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu si amenintare cu luare apartament aadriana aadriana Buna ziua. Am o problema cu cei de la kruk international.Ei mi-au preluat creditul cand nu am mai putut sa platesc si mi-au pus poprire pe salariu, 33% de 6 ... (vezi toată discuția)
Incuviintare executare silita alialex alialex Tatal meu are o datorie la o anumita banca si am vazut ca figureaza pe portalul ministerului Justitiei cu un dosar de încuviinţare executare silită DOSAR ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cu proprietar executat silit georgeneacsu georgeneacsu Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: am datorii catre un furnizor si mi s-a impus executarea silita si sechestrul asupra unui teren. Cu toate acestea, ... (vezi toată discuția)