avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... alcool la volan intrebare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

alcool la volan intrebare

ziua buna. va rog, la ce sa ma astept ca masuri legale? am fost oprit de un filtru de politie, am avut 0,6 alcool pe alcooltester, si in sange prima proba 1,2, si a doua proba 1,0. in situatia asta la ce sa ma astept, si ce as putea face ca sa nu intru la penal. nu am antecedente penale. din cate am inteles, dupa lege se pedepseste cu inchisoare cu suspendare, dar ma interesa cum sa fac sa obtin carnetul inapoi cat mai repede. nu am primit proces verbal, as vrea sa stiu daca trebuia sa primesc. as vrea sa stiu daca conteaza testele motrice facute de doctor, si curbura descendenta a imbibatiei de alcool. si daca exista vreo varianta de primi inapoi carnetul, fie ea si atacarea in instanta.
ok. e clar, fiind actor, ai o viata mai boema si probabil, din cauza asta ai ajuns in aceasta situatie. vreau sa spun ca, avand un regim de viata aparte, nemincand cind trebuie, alcoolul isi face mai rapid efectul (ele).
totusi, descrierea pe scurt a evenimentului nu prea ajuta la tragerea unor concluzii mai clare, unde era filtrul de politie (in ce localitate, pe drum national), daca ai primit amenda (cite pcte), ce scrie in pv.
ca sa iti iei permisul inapoi cit mai repede, sa scapi cuu cazierul curat , depinde de mai multi factori. in primul rind citeste noul cod rutier si OUG 195. le gasesti pe site-ul : [ link extern ] .
apoi , asa cum am scris si anterior sint 2 cai de atac:
1. contestarea pv de contraventie
2. depunerea unei cereri ptr reducerea perioadei de suspendare
din ce descrii tu, ai primit doar dovada fara drept de circulatie fara pv. , fapt interzis de OUG 195, vezi art. 180 si 181 din regulamentul de aplicare al oug 195. prin urmare , TREBUIE sa ai un pv intocmit de politist.
citeste cap. VIII din oug 195, art.118. cai de atac impotriva pv. .
PV este declarat nul de drept daca nu are completata rubrica" alte mentiuni", daca a fost completat de alt aget constatator decit cel care te-a depistat cu aparatul, daca nu scrie in pv unde poti sa faci contestatie (atentie: in 15 zile) la judecatoria pe raza localitatii/sectorului unde ai fost depistat.
pe scurt, ca sa iti iei permisul procedezi astfel:
1. depui o contestatie la judecatoria care scrie pe pv (dupa data postarii pe forum banuiesc ca te-a prins pe undeva pe litoral dar s-ar putea sa gresesc, imi dau si eu cu presupusu) in care soliciti anularea pv pe baza unor motive mai mult sau mai putin intemeiate ( tb sa treci niste art. din codul rutier pe care consideri ca nu le-ai incalcat, ca ai consumat doar 1 bere, ce scrie si prin declaratia martorului, ai copii ale declaratiilor?, ca ai solicitat politaiului sa iti prezinte un document ca aparatul etilotest este certificat si verificat metrologic, ca pv a fost intocmit de alt agent constatator decit cel care te-a depistat, conform OG 2/2001 agentul care face constatarea trebuie sa dea si sanctiunea, de ex. te prinde radarul si te opreste altul si iti face pv de contraventie, este nul, etc.).
- documente necesare de depus la judecatorie:
- cerere de anulare a pv"Dle presedinte , subsemnatul bla, bla, bla, solicit anularea pv seria/nr intocmit de .... pe urmatoarele motive: bla, bla, bla. depun urmatoarele documente in copie: pv, dovada retinere permis, CI , declaratie martor(daca ai)
- sa citezi la proces si martorul care l-ai avut, si asa cum ti-am spus, depinde ce a ascris si prietena ta in declaratie
2. platesti 1 leu taxa la judecatorie(la CEC) si un timbru judiciar de 15 bani (de la posta, vezi ca nu se gasesc, iei de orice valoare mai mare de 15 bani), 5,5 lei eliberarea certificatului de grefa, se stabileste un termen de judecata, max. 30 de zile, cu certificatul de grefa, copie CI, dovada in original de retinere a permisului,
3. te duci la politie unde a fost permisul emis (daca esti din bucuresti, la udriste, cladirea veche, corp C) si sint obligati sa ti-l restituie pina la o hotarire definitiva si irevocabila a instantei judecatoresti.
Asta e varianta sa iti recuperezi in cel mai scurt timp permisul, apoi cea cu examenul de reducere a suspendarii

daca nu ai mai avut permisul suspendat ptr alcool ai avea o sansa cit de cit, poate scapi de sanctiunea penala, oricum , gindeste-te ca alcoolul nu prea face casa buna cu volanu, daca aveai un accident cu victime ce ai fi facut in situatia aia?:hm:
In situatia ta se va intocmi dosar penal pt circulatie sub influenta alcoolului - sanctiunea e prevazuta de OG 195 privind circulatia pe drumurile publice (cea pe care o invatam cu totii la examenul de permis). De cele mai multe ori este vorba de suspendare conditionata in baza art.81 Cod penal. Minimul este de 1 an inchisoare, insa de obicei se obtine sub acest minim. se adauga pedepsei 2 ani termen de incercare. Daca ai primit 6 luni pedespa, termenul total e de 2 ani si 6 luni, timp in care nu ai voie sa savarsesti alta infractiune, in caz contrar aceasta de revoca (cele 6 lu ni) si se adauga la pedeapsa pt fapta noua.
Nu ai de ce sa primesti procesverbal pe care sa-l contesti la judecatorie.un astfel de inscris este intocmit de organele de politie doar in cazul unei contraventii - daca in aerul expirat - la proba cu etilotestul - ar fi iesit sub 0,4. In cazul tau se intocmesc acte de urmarire penala. de aceea ti s-a cerut sa dai declaratie, iar prietenei la fel, in calitate de martor. Vei mai fi chemat la politie. Cat timp se desfasoara cercetari permisul este suspendat (banuiesc ca s-a intamplat chiar de la acel moment si ti s-a eliberat o dovada fara valabilitate). daca v ei fi condamnat, permisul va fi suspendat 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti, dupa care va trebui sa dai examen.
avand in vedere insa ca proba de sange a aratat 1,2 si apoi 1,0 - curba ascendenta - poti obtine inca din faza de urmarire penala (fara a mai ajunge in instanta) sau in instanta - aplicarea dispoziţilor art. 18 ind.1 Cod penal - o amenda administrativa, care nu se trece in cazier şi care iti da dreptul de a primi permisul inapoi. La o astfel de solutie se tine cont, pe langa valoarea alcoolemiei, daca ai produs sau nu un eveniment rutier, distanta parcursa, daca aiantecedente penale sau contraventionale in legatura cu alcoolul, etc.
La cirulatie sub influenta alcoolului nu se primeste permisul inapoi pe parcursul cercetarii penale - el ramane suspendat pana la pronuntarea unei solutii. Toate cele mentionate de cyan sunt valabile la contraventii (depasire pe linie continua, necedare de prioritate). La infractiuni - ca in cazul tau - regula e cea prezentata de mine mai sus. Nimeni nu-ti da permisul inapoi pana nu se pronunta o solutie. Nu ti se suspenda perisul pe 1-3 luni ca la contraventii, ci 1 an asa cum ti-am spus, plus toata perioada de cercetare. Termenul nu poate fi redus. singura ta sansa este aplicarea amenzii administrative.
sa mergem pe concret:
1. ce articole din OUG 195 sint trecute in dovada?
2. ai primit puncte - amenda, pct-penalizare?
3. pe ce perioada ai permisul suspendat ?
4. care sunt valorile depistate la testarea cu etilotestul (in mg/l) si care la proba biologica(in g/l)? ti-a spus agentul ca daca ai peste 0,4 mg/l alcool pur in aerul expirat trebuie sa ti recolteze probe biologice SAU sa fii testat cu un alt mijloc tehnic omologat si verificat metrologic(art.88 -alin. 6) ? daca ai avut peste 0,8 g/l alcool pur in singe atunci este infractiune (art.87-1) . cu toate ca nu inteleg optiunea asta de a alege intre probe biologice si alt mijloc tehnic , inseamna ca exista si aparate care masoara direct in g/l , atunci de ce se folosesc cele cu unitate de masura in mg/l ? in plus , de ce se considera infractiune peste 0,8 g/l si nu peste 0,8 mg/l ? e un mister ptr mine !
5. nu scrie nicaieri ca ti se suspenda permisul un an de zile, de ex. daca esti condamnat un an cu executare ce ai face cu permisul suspendat ?? poate doar sa conduci masina de spalat a inchisorii ! se suspenda pe 30, 60 sau 90 zile.
6. poti solicita reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile, cu examen, in oug 195 scrie ca numai daca ai produs un eveniment rutier cu avarii si erai sub infl. alcoolului, nu poti solicita reducerea (art. 221-(2)-c)- din regulament
7. procesull-verbal nu are denumirea de "contraventie" sau "infractiune" , prin urmare parerea mea este ca trebuia sa iti dea PV in care sa scrie ca "x-ulescu a fost depistat la controlul/filtrul din data de.... sub influenta alcoolului, cu o alcoolemie de atata mg/l, a fost testat cu aparatul/seria/nr/ verificat metrologic cu bvm seria/nr, a fost de acord/nu a fost de acord, etc. , s-a impotrivit/ nu s-a impotrivit, a facut pe nebunu, chestii d'astea, si dupa aia ca s-au recoltat probe biologice, . nu prevede nicaieri oug 195 ca ti se face direct dosar penal ca aveai nu stiu cit alcoolemie, baza e PV -ul.
dna avocat de mai sus are cunostinte mai multe din practica judiciara cu astfel de cazuri, iar daca te-a bagat la infractiune, cel mai probabil acelea vor fi urmarile, iti spun insa ca si eu am primit un "sfat" din partea unei avocate, tot pe forum, care ma "sfatuia" sa platesc amenda cu toate ca art. 118 din oug 195 suspenda toate sanctiunile pina la o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila. deh, avocate si avocate !:giggle:
Deci concret:
1. permisul se anuleaza
2. dosar penal si urmeaza trimiterea in judecata
3. pedeapsa penala : inchisoarea cu suspendare trecuta in cazieul judiciar
4.obtinerea permisului de conducere e posibila dupa 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
ok. dupa ce articole din OUG 195 sau alte legi ?
vad ca toata lumea evita sa mentioneze articole din lege ! X-(

Alte discuții în legătură

Este bine sa cer recalcularea alcoolemiei? eu45ani eu45ani am fost depistat cu aparatul etilotest cu o alcoolemie de 061 in aerul expirat,ce urmari poate avea acesta fapta si daca e bine sa cer recalcularea,multumesc (vezi toată discuția)
Refuzul recoltarii probelor biologice alinaelida alinaelida Daca refuzi recoltarea de probe biologice dupa ce echilotestul a aratat ca ai 1,14 ce se intampla mai departe ? ti se da vreun proces verbal, ti se da scris sa ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie Buzau_40 Buzau_40 Buna ziua, Am nevoie de o parere avizata si sper sa ma ajutati: a inceput sezonul fabricarii tuicii si, ca tot omul, am gustat sa vad calitatea. Dupa nici 5 ... (vezi toată discuția)