avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... alcool la volan intrebare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

alcool la volan intrebare

ziua buna. va rog, la ce sa ma astept ca masuri legale? am fost oprit de un filtru de politie, am avut 0,6 alcool pe alcooltester, si in sange prima proba 1,2, si a doua proba 1,0. in situatia asta la ce sa ma astept, si ce as putea face ca sa nu intru la penal. nu am antecedente penale. din cate am inteles, dupa lege se pedepseste cu inchisoare cu suspendare, dar ma interesa cum sa fac sa obtin carnetul inapoi cat mai repede. nu am primit proces verbal, as vrea sa stiu daca trebuia sa primesc. as vrea sa stiu daca conteaza testele motrice facute de doctor, si curbura descendenta a imbibatiei de alcool. si daca exista vreo varianta de primi inapoi carnetul, fie ea si atacarea in instanta.
stefy18 a scris:

am si eu o intrebare am dat cu o dacie intr-un pom si nu am lovit nimic gard oameni nimic decat masina are aripa si usa zgariata,dar miau pus alcoolotestul si mia iesit 0,13... am facut contestatie si sa vedem acum ce fac ce zici am sansa sa iau permisul inapoi???ast si eu un raspuns.in declaratie ma pus politistul sa scriu ca nu am consumat alcool am mancat muraturi..va rog un raspun


Este sigur ca permisul de conducere vi se va restitui dupa trecerea perioadei de suspendare si promovarea testului de verificare.
milos a scris:

ziua buna. va rog, la ce sa ma astept ca masuri legale? am fost oprit de un filtru de politie, am avut 0,6 alcool pe alcooltester, si in sange prima proba 1,2, si a doua proba 1,0. in situatia asta la ce sa ma astept, si ce as putea face ca sa nu intru la penal. nu am antecedente penale. din cate am inteles, dupa lege se pedepseste cu inchisoare cu suspendare, dar ma interesa cum sa fac sa obtin carnetul inapoi cat mai repede. nu am primit proces verbal, as vrea sa stiu daca trebuia sa primesc. as vrea sa stiu daca conteaza testele motrice facute de doctor, si curbura descendenta a imbibatiei de alcool. si daca exista vreo varianta de primi inapoi carnetul, fie ea si atacarea in instanta.


ok. au trecut 4 luni jumatate de cand mi-au retinut permisul. pana astazi, nu am primit nici o hartie, nici un act, instiintare sau orice altceva. am fost la politie acum 2 saptamani, figuram in baza de date sub urmarire penala, dar actele nu erau nicaieri. am fost la politist in birou, si a cautat in mai multe registre, pana la urma mi-a zis ca nu ma gaseste, si sa aduc dovada sau numele agentului constatator. dovada nu o mai am de mult timp. intrebarea mea e ce se intampla: e un proces birocratic normal, sau eroare undeva la ei? adica e normal sa `platesc pentru greseli`, dar in 4 luni de zile trebuia sa fi primit macar o hartie, nu?
si eu sunt intr-o situatie foarte asemanatoare doar ca mai grava.Am fost chemat o data la politie sa dau o declaratie si dupa aceea .....pauza.Nu am primit nimic atunci cand mi s-a luat permisul.Chestia urata e ca am un an de cand mi-l-au luat.Inteleg o luna doua dar nici chiar asa.E ceva inadmisibil.
daca e vorba de dosar penal - s-a inceput urmarirea penala-pt alcool, vatamare corporala, etc- permisul se ridica pe toata durata cercetarilor (care dureaza chiar si un an sau mai mult) iar la final poate fi si anulat.
gabriellanik a scris:

daca e vorba de dosar penal - s-a inceput urmarirea penala-pt alcool, vatamare corporala, etc- permisul se ridica pe toata durata cercetarilor (care dureaza chiar si un an sau mai mult) iar la final poate fi si anulat.

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca am inteles corect.
In cazul in care este vorba de dosar penal, pentru conducere sub influenta alcoolului (0,64 in aerul pur expirat) permisul este suspendat pana la solutionare, fara drept de circulatie? Chiar daca nu a fost vorba de nici un accident? Cazul pe care il cunosc eu mai are putin si face un an si de abia acum a fost trimis dosarul la procuror....pana acum a stat la circa.

Multumesc mult.

Alte discuții în legătură

Este bine sa cer recalcularea alcoolemiei? eu45ani eu45ani am fost depistat cu aparatul etilotest cu o alcoolemie de 061 in aerul expirat,ce urmari poate avea acesta fapta si daca e bine sa cer recalcularea,multumesc (vezi toată discuția)
Refuzul recoltarii probelor biologice alinaelida alinaelida Daca refuzi recoltarea de probe biologice dupa ce echilotestul a aratat ca ai 1,14 ce se intampla mai departe ? ti se da vreun proces verbal, ti se da scris sa ... (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta alcolului bobo19189 bobo19189 mia fost retinu permisu avand o alcolemie de 0.47 in aer expirat si rezultatele de l a sange fiind 0.85 mia fost data dovada fara drept de circulatie si deja ... (vezi toată discuția)