Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutor inmormantare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutor inmormantare

La noi in asociatia de proprietari s-a luat decizia sa se plateasca de catre fiecare familie cate 10 lei in cazul decesului unui locatar. Dat fiind ca eu nu vreau sa platesc acest ajutor (mentionez ca de 6 luni incoace nu a fost nici o luna in care sa nu fie minim 20 de lei de familie ajutor de inmormantare), sunt obligat sa il platesc sau nu?
Mentionez si ca administratorul mi-a explicat ca sunt obligat sa platesc dat fiind ca exista o hotarare a asociatiei de proprietari in care se specifica acest ajutor.
Nu mi se pare normal ca sa hotarasca altii cui ar trebui sa dau eu bani si cand.

Multumesc
Ar fi o problema acesta suma stabilita de adunare NU poate fi purtatoare de penmalitati intrucat are caracter de fond exceptional si nu poate fi tratata ca cheluili de intretinere care numai aceste sunt purtatoare de penalitati in anumite conditii .

Iar acesta suma excede commpetentelor si atributiilor proprietarilor din cadrul unei asociatii, chiar daca a foist stabilita in adunarea generala a unei asociatii .
juristconsult a scris:

Ar fi o problema acesta suma stabilita de adunare NU poate fi purtatoare de penmalitati intrucat are caracter de fond exceptional si nu poate fi tratata ca cheluili de intretinere care numai aceste sunt purtatoare de penalitati in anumite conditii .

Iar acesta suma excede commpetentelor si atributiilor proprietarilor din cadrul unei asociatii, chiar daca a foist stabilita in adunarea generala a unei asociatii .

Deci pana la urma poate sa ma oblige sa o platesc amenintand ca pune penalitati si ca ramane ca restanta sau e asa cum vad eu o contributie benevola, cine vrea cotizeaza, cine nu....nu?

Multumesc
shaokann, utilizator
Puteti sa mergeti pe calea justitiei.
Ajutorul de inmormantare nu prea are nicio legatura cu administrarea asociatiei de proprietari.
In statutul asociatiei noastre, exista o prevedere prin care se poate constitui un fond de solidaritate, la care sa contribuie absolut toti proprietarii, dar destinatia lui este clara, cand unul dintre proprietari e la ananghie. Ca nu s+a constituit niciodata, asta e alta discutie.
E cea mai mare gogorita pe care am auzit-o pana acum . Asociatia poate lua hotarari dar fara a depasi limitele legii .Poate sa dea fiecare cat vrea , cui vrea si cand vrea , ce acoperire au ei in contabilitate privind sumele pe care le incaseaza , pe ce baza le platesc , familia mortului taie chitanta , emite factura ? Astfel de sume pentru care nu exista acoperire in contabilitate se aduna fara chitanta , si din omenie omul da , dar nu-l obliga .
Compune o cerere adresata presedintelui in care sa arati ca nu doresti sa iei parte la aceasta actiune, sa nu mai puna pe lista de plata aceste sume si sa nu mai fii deranjata niciodata cu acesta problema. Fii hotarata si in discutiile cu staful asociatiei.Daca nu inteleg ce au de facut nu achita aceste sume si nici penalitatile aferente niciodata.