Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutor inmormantare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutor inmormantare

La noi in asociatia de proprietari s-a luat decizia sa se plateasca de catre fiecare familie cate 10 lei in cazul decesului unui locatar. Dat fiind ca eu nu vreau sa platesc acest ajutor (mentionez ca de 6 luni incoace nu a fost nici o luna in care sa nu fie minim 20 de lei de familie ajutor de inmormantare), sunt obligat sa il platesc sau nu?
Mentionez si ca administratorul mi-a explicat ca sunt obligat sa platesc dat fiind ca exista o hotarare a asociatiei de proprietari in care se specifica acest ajutor.
Nu mi se pare normal ca sa hotarasca altii cui ar trebui sa dau eu bani si cand.

Multumesc
:offtopic:
@shaokann
1. Aici in forum nu sunt doua tabere, cea a proprietarilor si cea administratorilor, ci suntem amestecati cu pareri amestecate.
2. Cine nu va impartaseste parerea intru totul nu inseamna ca va este potrivnic sau se afla intr-o anumita tabara, ci ca pur si simplu foloseste altfel cuvintele.
3. Ce sa aiba cineva cu dv. ca doara nu refuzati sa-i platiti fondul lui de inmormantari!
elga50 a scris:

:offtopic:
@shaokann
1. Aici in forum nu sunt doua tabere, cea a proprietarilor si cea administratorilor, ci suntem amestecati cu pareri amestecate.
2. Cine nu va impartaseste parerea intru totul nu inseamna ca va este potrivnic sau se afla intr-o anumita tabara, ci ca pur si simplu foloseste altfel cuvintele.
3. Ce sa aiba cineva cu dv. ca doara nu refuzati sa-i platiti fondul lui de inmormantari!

=D> Multumesc pentru specificare.
shaokann a scris:

Se pare ca pana la urma va trebui sa apelez la un avocat specializat pe domeniul acesta si care sa ma lamureasca clar care hotarari sunt obligatorii si care nu si daca au drept sa puna penalizari pe acesti bani sau nu.

@shaokann
Conform legii, toate hotararile adunarii generale si ale comitetului executiv au caracter obligatoriu.
Numai ca, orice hotarare poate fi contestata in instanta, iar justitia sa se pronunte asupra legalitatii acesteia.
asa cum precizam intr-un raspuns anterior, acest fond, de inmormantare, nu are nicio legatura cu administrarea imobilelor si, prin urmare, nu are nicio justificare legala.
In plus, statul ofera deja un ajutor de inmormantare.
In logica celor de la asociatia dvs., maine-poimaine o sa va treziti cu fond privat de pensii in asociatia dvs., contributii la CASS, fond de somaj pentru toti membri asociatiei.
Lasand gluma la o parte, eu va inteleg dezamagirea raspunsurilor date de mine si colegii de pe forum pentru ca, toti, v-am trimis pe calea justitiei. Si decat sa te duci pe aceasta cale... parca preferi sa beneficiezi de ajutorul de inmormantare de la asociatia dvs.
Armenteros a scris:

shaokann a scris:

Se pare ca pana la urma va trebui sa apelez la un avocat specializat pe domeniul acesta si care sa ma lamureasca clar care hotarari sunt obligatorii si care nu si daca au drept sa puna penalizari pe acesti bani sau nu.

@shaokann
Conform legii, toate hotararile adunarii generale si ale comitetului executiv au caracter obligatoriu.
Numai ca, orice hotarare poate fi contestata in instanta, iar justitia sa se pronunte asupra legalitatii acesteia.
asa cum precizam intr-un raspuns anterior, acest fond, de inmormantare, nu are nicio legatura cu administrarea imobilelor si, prin urmare, nu are nicio justificare legala.
In plus, statul ofera deja un ajutor de inmormantare.
In logica celor de la asociatia dvs., maine-poimaine o sa va treziti cu fond privat de pensii in asociatia dvs., contributii la CASS, fond de somaj pentru toti membri asociatiei.
Lasand gluma la o parte, eu va inteleg dezamagirea raspunsurilor date de mine si colegii de pe forum pentru ca, toti, v-am trimis pe calea justitiei. Si decat sa te duci pe aceasta cale... parca preferi sa beneficiezi de ajutorul de inmormantare de la asociatia dvs.

Pana la urma nu am sa platesc....si daca pune penalizari....problema lui....sa ma dea in judecata. Platesc tot ce am consumat...adica, cheltuielile de bloc dar fara ajutorul de inmormantare....si o sa vad ce se va intampla in continuare.
Si aveti dreptate....bonuri de masa se dau la comitet, administrator si oamenii de serviciu.....maine poimaine facem fond de pensii :)

Multumesc
Armenteros a scris:

asa cum precizam intr-un raspuns anterior, acest fond, de inmormantare, nu are nicio legatura cu administrarea imobilelor si, prin urmare, nu are nicio justificare legala.

Mă scuzați că mă bag și eu în discuție ca să fac puțin off-topic:
Din nefericire și această lege, ca multe alte emanații ale minunatelor noastre foruri legislative, este neclară, evazivă și chiar contradictorie, un exemplu fiind chiar acest articol 26: ”dacă o hotărâre [...] este contrară legii, statutului [...] sau este de natură să producă daune intereselor proprietarilor, aceștia pot ataca în justiție respectiva hotărâre, în termen de 45 de zile [...]”. Mi se pare o enormitate, cum? dacă nimeni nu sesizează caracterul ilegal al hotărârii în termenul prevăzut, aceasta rămâne în vigoare? o hotărâre ilegală???
Prevederi contradictorii apar între articolele 23 alin.1) - ”va avea loc cel puţin o dată pe an, în primul trimestru, o adunare generală a proprietarilor membri ai asociaţiei.” și art. 45 alin.2) ”Înainte de începutul următorului an fiscal şi pentru fiecare an fiscal ce urmează, comitetul executiv va pregăti şi va prezenta proprietarilor în adunarea generală un buget anual de venituri şi cheltuieli”, anul fiscal fiind cel calendaristic.
O altă anomalie am sesizat-o într-un topic vecin - deși se prevede obligativitatea prezentării la asociație a unei copii a actului de proprietate nu se prevede nicio sancțiune.
Ne mai mirăm că toate merg rău!