Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunuri achizitionate dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunuri achizitionate dupa casatorie

Buna ziua,

Apartamentul in care locuim este al sotului meu obtinut inaintea casatoriei de la parintii lui care s-au mutat in mediul rural. Pentru a-i trece casa pe numele lui, conditia parintilor a fost ca el sa-i de-a “din mana” jumatate din contravaloarea apartamentului surorii lui. Cum ar veni, parintii au vrut sa se asigure ca apartamentul care a fost al lor va fi impartit egal celor doi copii pe care ii au. Neavand cash jumatate din suma imobilului, am ajuns la o intelegere cu sora sotului meu: ii platim in fiecare luna jumatate din rata acesteia la apartamentul ei pe care si l-a achizitionat cu credit imobiliar. Rata pe care i-o dam lunar e fara nici o chitanta de mana sau altceva….
In curand, impreuna cu sotul meu, vom vinde apartamentul in care locuim pentru a cumpara altul mai spatios. In cazul in care pe contractul noului apartament care va fi achizitionat in timpul casatoriei va fi trecut doar numele sotului meu, apartamentul va fi considerat bun comun (50%-50%) ? Adica nu vreau sa ma trezesc ca ani de zile platesc rata la casa surorii sotului, pe de alta parte sa investesc bani in noua noastra locuinta si daca doamne fereste vreodata va fi cazul unui divort eu sa raman pe dinafara. Ma puteti lamuri va rog?
Admin, administrator
Parintii au facut vreun inscris din care sa reiasa ca au dat aceea suma copilului lor?
Iar in ceea ce priveste bunul achizitionat prin vanzarea unui bun propriu devine bun propriu....
Nu au mai facut nici un inscris dar sotul recunoaste
blondy1975 a scris:

azumy a scris:

Buna ziua,

Apartamentul in care locuim este al sotului meu obtinut inaintea casatoriei de la parintii lui care s-au mutat in mediul rural. Pentru a-i trece casa pe numele lui, conditia parintilor a fost ca el sa-i de-a “din mana” jumatate din contravaloarea apartamentului surorii lui. Cum ar veni, parintii au vrut sa se asigure ca apartamentul care a fost al lor va fi impartit egal celor doi copii pe care ii au. Neavand cash jumatate din suma imobilului, am ajuns la o intelegere cu sora sotului meu: ii platim in fiecare luna jumatate din rata acesteia la apartamentul ei pe care si l-a achizitionat cu credit imobiliar. Rata pe care i-o dam lunar e fara nici o chitanta de mana sau altceva….
In curand, impreuna cu sotul meu, vom vinde apartamentul in care locuim pentru a cumpara altul mai spatios. In cazul in care pe contractul noului apartament care va fi achizitionat in timpul casatoriei va fi trecut doar numele sotului meu, apartamentul va fi considerat bun comun (50%-50%) ? Adica nu vreau sa ma trezesc ca ani de zile platesc rata la casa surorii sotului, pe de alta parte sa investesc bani in noua noastra locuinta si daca doamne fereste vreodata va fi cazul unui divort eu sa raman pe dinafara. Ma puteti lamuri va rog?

Buna ziua,

am si eu o problema aproximativ asemanatoare cu cea a lui azumy, numai ca in cazul meu datele problemei sunt putin diferite: sotul meu a cumparat un apartament cu aproximativ un an si jumatate inaintea casatoriei - apartamentul este pe numele lui si luat cu credit. Acum ne-am casatorit si deci creditul il platim impreuna si am mai strans niste bani si vrem sa ii inapoiem mai repede la banca decat in mod normal cu rata lunara. Intrebarea mea este: in cazul in care eu ii dau sotului meu niste bani pentru a achita din credit in cazul (doamne fereste) a unui divort care sunt sansele ca sa am si eu o cota parte la apartament? Si o alta intrebare pot sa fac o declaratie la notar in care sa specific ca am dat o anumita suma de bani pentru apartament, dar fara sa fie necesar acordul sotului meu?

Va multumesc anticipat!

Faceti o hartie la notariat prin care declarati suma pe care i-o dati pentru achitarea apartamentului si destinatia specificata in declaratie.Normal ca trebuie acordul sotului, iar daca este constient ca banii vin de la dvs. nu inteleg de ce s-ar opune.
Dar din cate inteleg eu,suma de bani este stransa impreuna cu sotul?

Cum trebuie procedat la cumpararea unui apartament in cazul in care bunul nu este cumparat prin aportul ambilor soti pentru a se evita sa se ajunga in instanta in eventualitatea unui divort ?
Am aceeasi intrebare, in cazul unor parinti separati, care este procedura de cumparare a unui apartament dupa casatorie pt a ramane proprietatea celui ce l-a platit, in eventualitatea unui divort? Este posibil ca apartamentul sa fie trecut pe numele copilului?