Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii acordare indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii acordare indemnizatie crestere copil

-
monica.daliu, utilizator
Din cate stiu, nu sunt acceptate zile de concediu fara plata, chiar daca sunt 5 intr-o luna si nu impiedica cu nimic, dealtfel, realizarea de venituri profesionale. Ar trebui sa nu aveti probleme, dar cel mai bine v-ati interesa direct la primaria de sector unde veti depune dosarul. Din experienta cunoastem ca nu intotdeauna ceea ce este clar pentru noi este limpede si pentru functionarii statului.
-
monica.daliu, utilizator
Buna ziua.
Am si eu nevoie de cateva lamuriri in legatura cu conditiile de acordare ale indemnizatiei de crestere a copilului.
Situatia este urmatoarea:
Sunt insarcinata in 5 luni. La locul actual de munca lucrez de la 7.01.2008. Inainte de a lucra aici am lucrat 3 ani in admnistratie publica, la ALPAB, de pe 02.12.2004 pana pe 31.12.2007.
Intrebarea mea pt Dvs este daca in aceste conditii ma incadrez pentru a primi indemnizatia de la stat pentru cresterea copilului dupa ce acesta se va naste, si anume intre 20-23 decembrie.
Va multumesc,
Semra
Pentru a beneficia de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. Prin urmare, in perioada decembrie 2007 - noiembrie 2008 trebuie sa realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
Am o angajata care a nascut si a stat in concediu 2 ani,sa intors la munca anul acesta in data de 2 feb iar in data de 4 august a nascut iar.Nu au trecut acele minim10 luni in care trebuia sa cotizeze la asa ca nu i se acorda indemnizatia pentru crestere copil.Ce poate face angajata ca sa poata beneficia de indemnizatie?