Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii acordare indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii acordare indemnizatie crestere copil

-
monica.daliu, utilizator
bucur_marcela a scris:

Am o angajata care a nascut si a stat in concediu 2 ani,sa intors la munca anul acesta in data de 2 feb iar in data de 4 august a nascut iar.Nu au trecut acele minim10 luni in care trebuia sa cotizeze la asa ca nu i se acorda indemnizatia pentru crestere copil.Ce poate face angajata ca sa poata beneficia de indemnizatie?

Cine spune ca nu poate sa primesca CIC?
S-a modificat legea .
Pentru primirea indemnizatiei CIC este necesar ca solicitanta sa aiba in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului venituri supuse impozitului pe venit ( nu sa aibe lucrate 10 luni) iar CIC anterior se ia in calcul la stabilirea acestui stagiu.
bucur_marcela a scris:

Am o angajata care a nascut si a stat in concediu 2 ani,sa intors la munca anul acesta in data de 2 feb iar in data de 4 august a nascut iar.Nu au trecut acele minim10 luni in care trebuia sa cotizeze la asa ca nu i se acorda indemnizatia pentru crestere copil.Ce poate face angajata ca sa poata beneficia de indemnizatie?

Persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului.
Cele 12 luni pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele au beneficiat de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, respectiv pana la varsta de 3 ani in cazul copilului cu handicap.
Prin urmare, salariata respectiva beneficiaza de CIC.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,

Eu sunt trecuta in cartea de munca ca si programator. Asa cum stiti, programatorii nu platesc acel impozit la stat. In rest platesc toate contributiile. Intrebarea mea e: daca intru in CIC primesc indemnizatia pentru crestere copilului?? Lucrez de 3 ani, fara pauza. Dar nu mi-am pus pana acum aceasta problema, cea a impozitului pe venit.

Deci, programatoarele primesc acea indemnizatie??
Va multumesc!
Exceptia de la lege se face numai in ceea ce priveste impozitarea venitului. In rest, va bucurati de toate drepturile legale.
tudorvaleriu a scris:

Exceptia de la lege se face numai in ceea ce priveste impozitarea venitului. In rest, va bucurati de toate drepturile legale.

Ma scuzati, dar nu stiu daca am inteles bine. Pana la urma , primesc acea indemnizatie, nu?