Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de poluare

In baza legii contenciosului administrativ este necesar sa se formuleze o cerere prealabila adresata administratiei finantelor publice, prin care sa se solicite restituirea taxei de prima inmatriculare.
Daca a expirat termenul de 30 de zile de la data comunicarii deciziei de stabilire a taxei de poluare pentru inmatricularea autovehiculelor, mai pot formula cerere de chemare in judecata? Sau mi se va respinge cererea?
Opinii?
am mai raspuns la o asemenea intrebare in posturile anterioare, dar o repet....
termenul de 30 zile prevazut si specificat in Decizia de calcul a taxei pe poluare se refera la contestarea acestei decizii in cazul in care se constata avarii grave ale autoturismului, de natura a schimba caracteristicile vehiculului (cititi art. 10 din OG 50/2008)...de ex. masina are cap cilindrica 1500, iar in urma verificarii tehnice, cei de la RAR o considera ca avand 1700....in acest caz, dvs puteti contesta decizia de calcul, deoarece suma ptr o masina cu cap cilindrica de 1500, este mai mica decat la una cu cap cilindrica 1700...sunt prevazute in art 10 toate modalitatile de contestare (respectiv 30 zile de la comunicare, se poate efectua o reexpertizare de catre o comisie desemnata, se verifica din nou autoturismul, etc)....
ASADAR, DVS NU CONTESTATI DECIZI DE CALCUL, deoarece calculul s-a efectuat corect, cred eu...adica nu aveti nelamuriri si nu contestati anumiti indici matematici pe baza carora s-a efectuat acest calcul...dvs solicitati restituirea sumei totale..ATENTIE...contestarea deciziei nu are valoarea unei restituiri (ASTA ESTE CONFUZIA CREATA, CONFUZIE PE BAZA CAREIA INSTANTELE RESPING ACTIUNILE)...adica daca contestati decizia de calcul, in termenul de 30 zile, si se constata ca acest calcul este gresit, veti primi diferenta de bani rezultata ca urmare a reexpertizarii (ex. in cazul in care s-a calculat suma de 3000 lei, iar in urma unei noi expertizari s-a verificat din nou autovehiculul si s-a constatat ca suma corecta este de 2000 lei, veti primi diferenta inapoi, adica 1000 lei, nu intreaga suma)......
cererea pe care trebuie sa o formulati trebuie sa fie intitulata, in mod obligatoriu, de restituire, si poate fi efectuata in termenul gen de prescriptie de 3 ani sau chiar in termenul de 5 ani, potrivit OG 92/2003....sper ca ati inteles!
UNDE ATI EFECTUAT PLATA ACESTEI TAXE? NU TOATE CURTILE DE APEL ADMIT ASTFEL DE ACTIUNI, PRACTICA ESTE NEUNITARA...!
bogdan31, utilizator
Buna ziua. Am inteles ceea ce vreti dumneavoastra sa spuneti, dar eu ma refeream la termenul de 30 de zile prevazut de art 7 alin 1 din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ care prevede "Inainte de a se adresa instanţei de contencios administrativ competente, persoana care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie să solicite autorităţii publice emitente sau autorităţii ierarhic superioare, dacă aceasta există, în termen de 30 de zile de la data comunicării actului, revocarea, în tot sau în parte, a acestuia.
plata taxei am efectuat-o la Tg Mures jud Mures.
Dar instanata competenta nu este Tribunalul Mures, in cazul meu?
si inca o intrebare.....prin actiunea pe care o introduc la instanta, ce solicit? anularea Deciziei de calcul a taxei pe poluare si in consecinta restituirea integrala a taxei plus dobanzile aferente nu???
Multumesc anticipat
seuleanraul a scris:

Buna ziua. Am inteles ceea ce vreti dumneavoastra sa spuneti, dar eu ma refeream la termenul de 30 de zile prevazut de art 7 alin 1 din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ care prevede "Inainte de a se adresa instanţei de contencios administrativ competente, persoana care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie să solicite autorităţii publice emitente sau autorităţii ierarhic superioare, dacă aceasta există, în termen de 30 de zile de la data comunicării actului, revocarea, în tot sau în parte, a acestuia.

am specificat in exemplul de mai sus...termenul de 30 zile specificat in cuprinsul deciziei, precum si cel la care se refera art. 7, alin. 1 din Legea nr. 554/2004, se refera la cazul in care se contesta Decizia de Calcul....dupa cum am spus, nu se contesta DECIZIA DE CALCUL...ci vei solicita RESTITUIREA TAXEI....!!
seuleanraul a scris:

plata taxei am efectuat-o la Tg Mures jud Mures.
Dar instanata competenta nu este Tribunalul Mures, in cazul meu?
si inca o intrebare.....prin actiunea pe care o introduc la instanta, ce solicit? anularea Deciziei de calcul a taxei pe poluare si in consecinta restituirea integrala a taxei plus dobanzile aferente nu???
Multumesc anticipat

da...instanta competenta este Tribunalul Mures - sectia contencios administrativ si fiscala...
eu nu procedez asa, in sensul ca nu solicit anularea deciziei de calcul, deoarece procedura prealabila nu se refera la contestarea acestei decizii......
eu solicit instantei ANULAREA RASPUNSULUI ADMINSITRATIV PRIN CARE FINANTELE IMI RESPING CEREREA DE RESTIUIRE A TAXEI....