Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... despre avantajul mediatorilor
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

despre avantajul mediatorilor

buna ziua, imi permiteti sa intervin cu o informatie despre avantajul mediatorului , daca se recomanda de instanta medierea si este trimis reclamantul la mediator, este numai in favoarea mediatorului care pur si simplu i se face o promovare pe gratis. Informarea nici nu trebuie sa intre in discutie, odata ce iti trece pragul clientul tu trebuie sa depui toate diligentele incat sa il convingi sa nu mai apeleze la instanta ci la mediator un punct forte de convingere ar fi acela ca rezolvarea conflictului este mai rapida, taxa de timbru nu se mai plateste care este fabuloasa mai ales la tranzactii, succesiuni, iesire din indiviziune. Chiar daca clientul a formulat o actiune in instanta daca intervine mediatorul acesta isi primeste inapoi taxa de timbru. Astfel vei putea solicita tu o taxa pentru acordul de mediere, evident mai mica decat a instantei si a notarului.
Este o profesie de viitor, succes tuturor care au imbratisat aceasta profesie .Pentru mediatorii care au mai multa experienta ii asteptam cu mai multe informatii.
Ce mi-a venit repede la indemana, am dat cu copy paste, de pe siteul uneia din scolile mari de formare mediatori:

Curs de formare a mediatorilor

Cursul se adreseaza

√ Persoanelor care doresc autorizarea ca mediator

√ Persoanelor care doresc dobandirea cunostintelor si abilitatilor de mediator pentru:

•dezvoltarea propriei cariere sau/si utilizarea competentelor de mediator in cadrul activitatii curente
•dezvoltare personala. Pentru acesta categorie de persoane examenul de absolvire a cursului de formare este optional.
PERSOANELE CARE VOR DORI AUTORIZAREA CA MEDIATOR, TREBUIE SA INDEPLINEASCA CONDITIILE ART 7 SI 8 ALE Legii nr. 192/2006 - click aici

Pentru informatii despre mediere - click aici

Pentru informatii despre profesia de mediator - click aici

:offtopic: Interventie moderator
@ Cristea Marina

Nu ne dorim sa postati mai multe mesaje consecutive in aceeasi discutie, atata vreme exista posibilitatea sa editati mesajul anterior (in cele 24 de ore cat puteti edita mesajul).

Incalcarea Regulamentului de psotare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.
imi cer scuzele de rigoare dar fiti mai explicit ce am incalcat?cum mai multe mesaje la ce va-ti referit?
Pentru ca intru in aceasta discutie dupa o absenta, voi face cateva precizari:
@Cristea Marina-cred ca v-ati lamurit intre timp ca este vorba de doua situatii diferite:
1-o persoana vrea sa urmeze cursul de mediator-situatie in care trebuie sa aiba 3 ani vechime in munca.

Art. 7 din legea nr. 192/2006:
a) are capacitate deplina de exercitiu
b) are studii superioare
c) are o vechime in munca de cel putin 3 ani.
d) se bucura de o buna reputatie si nu a fost condamnata definitiv pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei.

Deci, dupa cum constatati, in lege scrie foarte clar ca nu puteti, ca student sau chiar ca absolvent, sa urmati cursul.

2-persoana care a urmat cursul doreste sau nu sa se autorizeze ca mediator, adica sa practice profesia. Legea nu obliga pe nimeni sa se autorizeze. Dupa absolvire doar se da examenul de absolvire. Apoi cine doreste se poate autoriza, conform legii, pentru a practica medierea.
Poate cineva a facut cursul doar ca sa inteleaga cum functioneaza medierea, dar asta nu-l absolva de obligativitatea ca atunci cand se inscrie la curs, sa aiba minim 3 ani vechime in munca. Cei care organizeaza cursurile nu au de unde sti ce va face persoana care absolva cursul, daca va practica sau nu. Iar conditiile de inscriere nu pot fi discriminatorii, deoarece multi s-ar prevala de aceasta eventuala oportunitate: ar spune ca nu vor practica medierea, pentru a se putea inscrie fara vechime in munca si ulterior s-ar autoriza.

Sper ca v-am satisfacut curiozitatea si interesul privind conditiile de participare la cursul de mediator.
Puteti citi in intregime Legea nr. 192/2006 pentru a va lamuri pe deplin, sau ne mai puteti intreba, daca aveti dubii.
Exact cu exemplul d-voastra imi dovediti ca am dreptate, adica acelea sunt conditiile din lege care trebuiesc indeplinite daca vreau sa ma autorizez ca mediator, pentru a urma cursul nu-mi trebuie asa ceva !
Dupa cum vedeti art. 7 din Legea spune:
ART. 7
Poate fi mediator persoana care îndeplineste urmatoarele conditii:
a) are capacitate deplina de exercitiu;
b) are studii superioare;
c) are o vechime în munca de cel putin 3 ani sau a absolvit un program postuniversitar de nivel
master în domeniu, acreditat conform legii si avizat de Consiliul de mediere;
d) este apta, din punct de vedere medical, pentru exercitarea acestei activitati;
e) se bucura de o buna reputatie si nu a fost condamnata definitiv pentru savârsirea unei
infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
f) a absolvit cursurile pentru formarea mediatorilor, în conditiile legii, cu exceptia absolventilor de
programe postuniversitare de nivel master în domeniu, acreditate conform legii si avizate de
Consiliul de mediere;
g) a fost autorizata ca mediator, în conditiile prezentei legi.
Deci art. 7 se refera la cine poate fi mediator si nu la cine poate urma cursurile de formare mediator!
ContSters202274, utilizator