Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj obligatii contractate in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj obligatii contractate in timpul casatoriei

Buna seara!
A intalnit cineva cazuri de partajare a obligatiilor contractate de soti in timpul casatoriei?
Dupa divort, sotia a deschis o actiune de partaj judiciar prin care solicita partajarea crediteor contractate pe timpul casatoriei la diverse banci. Personal, consider ca astfel de obligati nu pot face obiectul partajului, actiunea fiind inadmisibila. Mai mult decat atat, contractul de credit este legea partilor si cred ca instanta nu poate modifica clauzele unui contract legal incheiat. De altfel, solidaritatea imprumutatilor nu isi are izvorul in raporturile de casatorie.
Gresit! Cum puteti face confuzia intre activ=drepturi si bunuri? Pasivul reprezinta obligatiile!
Adica pasivul este compus din datorii(obligatii), iar activul din bunuri? nu din drepturi? Drepturiile unde sunt? ce se intampla cu ele? X-(
avocattop a scris:

Cu hot. jud. definitiva si irevocabila , legalizata, mergeti dupa aceea la bancile respectve pentru a va trece ca titulari de cont .:)

Daca inteleg bine, dvs. spuneti ca se poate, in baza hot. judecatoresti, ca instanta sa-l oblige si pe celalalt sot sa fie coimprumutat (trecandu-l ca si titular de cont), chiar daca titular al imprumutului era initial doar unul dintre soti. In acest caz, obligatia ar fi cu atat mai mult solidara, ambii soti devenind titulari, in mod expres, ai imprumutului si nu s-ar rezolva nimic, pt. ca intrebarea mea era daca se pot imparti obligatiile rezultate din contractarea creditelor.
Aproape toata lumea are credite. Multe dintre astfel de persoane divorteaza. Nu a intalnit nimeni cazuri concrete, in practica de acest gen? Ce fac toti cei care divorteaza cu creditele? Ultima intrebare este retorica, pt. ca si eu am auzit de multe divorturi, dar fara sa "aud" si cum au rezolvat situatia creditelor...