avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum ma apar de calomnie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum ma apar de calomnie?


Buna ziua,

Sunt casiera de 6 ani la o institutie religioasa si unul din membrii m-a acuzat (acuzatii false) in fata intregii institutii ca am furat banii pe care i-a depus el. Am dovada si semnaturile comitetului de casierie, care ma ajuta la verificarea banilor si la numararea lor, iar aceste persoane au dat semnatura lor cum ca totul e in regula. Asta s-a intamplat acum 2 ani, iar acum sunt acuzata ca acei bani i-am furat eu, iar persoanele care au semnat ca totul e inr egula, acuma au trecut d epartea acestei persoane care ma insulta si impreuna ma acuza de furt. Dupa ce au semnat ca totul e in regula, cum vin acuma, dupa 2 ani sa spuna ca nu e in regula si ca eu am furat? Sunt facuta de ras in fata intregii institutii, iar actele pe care le am (incluzand si procesul verbal cu toate semnaturile din comitetul de casierie) dovedesc ca nu am furat nimic. Dar aceste cateva persoane contiuna sa ma improaste cu noroi si sa ma faca hoata inaintea altor oameni. Prejudiciul meu e afectat si va rog din suflet sa ma sfatuiti ce pot face pentru a mi se sterge aceasta pata rusinoasa (mincinoasa) si numele meu sa fie reabilitat. Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat legal!!!! Va multumesc!

@monica799,

In Romania se pronunta in jur de 1.500.000 hotarari judecatoresti pe an, de catre instantele de toate gradele. Evident ca este imposibil pentru un judecator care nu este un superman al documentarii sa cunoasca toate aceste hotarari. Mai mult, chiar in cadrul aceleiasi instante este practic imposibil sa se cunoasca toate hotararile pronuntate intr-o materie sau domeniu anume. O instanta medie ca marime pronunta in jur de 10.000 de hotarari, in timp ce instantele mari, ce cele din Bucuresti, Craiova, Cluj, Iasi ori Timisoara de pilda, in jur de 20 - 25.000 de hotarari. Tocmai de aceea aplicarea legii in Romania se face oarecum in orb, la Buzau nestiindu-se de pilda ce se hotaraste, in cauze identice, la Focsani ori la Satu Mare. Fiecare judecator este pus in situatia de a interpreta in mod direct si original legea, neputandu-se ajuta de interpretari ale aceleasi legi facute deja de colegi ai sai.

Potrivit principiului accesului liber, general si gratuit la hotararile judecatoresti, cetatenii au dreptul sa cunoasca orice hotarare judecatoreasca pronuntata de instantele din Romania, indiferent de gradul lor, iar autoritatile au obligatia sa garanteze exercitarea acestui drept prin publicarea in mod gratuit si integral a tuturor hotararilor judecatoresti pronuntate, in forma lor originala, fara vreo alta interventie decat eliminarea datelor cu caracter personal.
monica799
Criteriile ar fi: importanta valorilor lezate, masura in care au fost lezate aceste valori (onoarea, demnitatea), intensitatea cu care au fost percepute consecintele vatamarii, masura in care v-a fost afectata situatia sociala, profesionala, familiala.

Dar, toate acestea vor fi luate in considerare cand si daca veti chema in judecata pe cei care mint despre dv. Faptul ca nu sunt foarte multi cei care aud ceea ce se spune despre dv – adica, nu se ”aude” dincolo de limita congregatiei - poate fi considerat doar barfa... A ajunge in instanta cu aceasta cerere inseamna o umbra asupra congregatiei respective... si, (nu doar) din punctul meu de vedere, cred ca nu e bine sa se ajunga la judecata in afara congregatiei.
Pastorul este cel care trebuie sa puna capat acestor barfe. Cu ocazia uneia dintre intruniri dv trebuie sa aveti dreptul sa va sustineti cauza si sa va dovediti nevinovatia – mai ales ca aveti dovezi in acest sens. Daca pastorul nu va acorda acest drept – de a va dezvinovati in fatza membrilor congregatiei si de a pune capat barfei - va puteti adresa superiorilor acestuia.
Incercati, mai intai, aceasta varianta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calomnie,denigrare,declaratie mincinoasa tib71stef2008 tib71stef2008 In urma cu un an jumate am fost reclamat de un nr .de pers.ca as fi facut ceva(mai multe)fara dovezi (cu toate ca sustineau ca au),am fost dus la ... (vezi toată discuția)
Insulta matei_alex matei_alex Buna ziua, As avea nevoie de o parere avizata, un sfat in legatura cu urmatoarea intamplare: Am un vecin cu care ma judec de ceva ani pe un teren. Suntem de ... (vezi toată discuția)
Insulta, calomnia titimarina titimarina Va salut, din nou am citit sute de mesaje pe acest forum. Am intrebat chiar, cum se procedeaza in cazul insultei si calomniei. Pentru aceasta, am mai multe ... (vezi toată discuția)