avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... culmea tupeului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

culmea tupeului

cum poti fi executat silit pe baza unei hotarari de instanta,fara sa fi primit macar o citatie la procesul care s-a consumat intre doua societati comerciale,si mai mult de atat societatea cu care chipurile "m-am judecat" a introdus si a si obtinut incuviintarea executarii silite ,s-a pronuntat pe 14.04.2011,(executarea),eu am aflat de pe internet,nici pentru executare nu am primit nici o hartie,pe internet scrie"executorie de drept,irevocabila", la procesul de executare silita,ce pot sa fac???va rog mult sa ma ajutati!!!
Cel mai recent răspuns: Lilicaa , utilizator 23:21, 27 Iunie 2011
Raina a scris:

Pentru a afla si dvs de ce nu ati fost citat cititi Codul de procedura civila- Cartea a V-a privind executarea silita.Investirea precum si incuviintarea executarii silite se face fara citarea partilor!!


La articolul 644 (2) Codul Civil spune ca executorul trebuia sa comunice debitorului si creditorului incheierea privind incuviintarea executarii silite in termen de 3 zile de la primirea cererii de executare, incat debitorul sa poata beneficia de prevederile Art. 625, dreptul de a asista la toate actele de executare.

Niste tupeu tot e pe undeva, dar nu sunteti singurul in situatia asta.
In cazul ordonantelor de plata introduse potrivit O.U.G. 119/2007 nu mai era necesara parcurgerea, in prealabil, a concilierii amiabile. Ma mira ca s-a facut aceasta conciliere, insa totusi parcurgerea ei nu presupune ca ordonanta de plata nu ar fi admisibila. Partile, totusi, sunt citate obligatoriu in cazul unei astfel de actiuni.
Doar in cazuri limitativ si expres prevazute de lege, citarea partilor nu este obligatorie, cum este spre exemplu indreptarea unei erori materiale dintr-o hotarare judecatoreasca ( art. 281 si urmatoarele cod procedura civila).
Ultima modificare: Marți, 24 Mai 2011
eagle_free, utilizator
amihai a scris:

La articolul 644 (2) Codul Civil spune ca executorul trebuia sa comunice debitorului si creditorului incheierea privind incuviintarea executarii silite in termen de 3 zile de la primirea cererii de executare, incat debitorul sa poata beneficia de prevederile Art. 625, dreptul de a asista la toate actele de executare.
Niste tupeu tot e pe undeva, dar nu sunteti singurul in situatia asta.

-> Codul CIVIL la art Art. 644 Proprietatea bunurilor se dobândeste si se transmite prin succesiune, prin legate, prin conventie si prin traditiune (C. civ., 651 si urm., 800 si urm., 942 si urm.).
In ce cod ati gasit dvs. acele prevederi?
Procedura executarii silite este reglementata prin Codul de procedura civila si legea executorilor!
Cred ca este vorba despre Noul Cod Civil care inca nu a intrat in vigoare ....
freeelis a scris:
Cred ca este vorba despre Noul Cod Civil care inca nu a intrat in vigoare ....

Nici atat, codul care ar trebui sa intre in vigoare in 2013 la Art. 644 prevede : Contractele de administrare a coproprietăţii (2)În cazul în care oricare dintre coproprietari denunţă contractul de administrare, acesta îşi încetează existenţa, rămânând aplicabile regulile din prezenta secţiune.
(3)În cazul în care, printre bunurile aflate în coproprietate, se află şi bunuri imobile, contractele de administrare a coproprietăţii şi declaraţiile de denunţare a acestora vor fi notate în cartea funciară, la cererea oricăruia dintre coproprietari.

Alte discuții în legătură

Executare silita fără citație. notafraiddd notafraiddd Executare silita fără somatie Salutare, mi am cautat numele în portal și am observat ca sunt 3 dosare de executare pe numele meu. Nu am fost citat ... (vezi toată discuția)
Executorul mi-a blocat contul fără să fiu înștiințat în vreun fel. nu trebuia să primesc o citație acasă? andrei34vs andrei34vs Am avut un credit la o banca si nu am reusit sa platesc. Apoi am primit de la executor acele hartii si au blocat contul in care primesc salariu. Teoretic nu ... (vezi toată discuția)
declină soluţionarea cauzei poparelu poparelu Buna ziua va rog sa ma ajutati sa inteleg termeni judecatoresti. Am avut un card bancar care am crezut ca am terminat dar nu sa inchis. Am fost trimis in ... (vezi toată discuția)