Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua .matusa mamei mele a decedat acum cateva zile neavand copii sau vreun certificat de mostenire lasat la cineva .cum se poate intra in posesia mosteniri legal. va multumesc
bun si cum se taxeaza aceasta succesiune stie cineva
taxele succesiunii se calculeaza in functie de bunurile aduse la masa succesorala.

Nu exista o suma fixa. Iar daca data decesului este mai mare de 2 ani datorati si impozit la stat de 1%.

Daca in succcesiune sunt si bunuri imobile acestea se taxeaza conform expertizelor imobiliare facute de Camerele Notarilor Publici.
bun si va multumsc
imi spune si mie cineva in ce consta anexa 24 si de unde se poate lua?? multumesc
Anexa 24 se elibereaza de către serviciul de stare civilă al Primăriei în raza căreia defunctul a avut ultimul domiciliu.

Anexa contine bunurile care fac parte din averea defunctului.