avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... noua lege privind plata in rate a datoriilor la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

noua lege privind plata in rate a datoriilor la Asociatie

Buna ziua,
am auzit la tv ca parlamentul va adopta o lege prin care se va da posibilitatea platii datoriilor la asociatie prin furnizorul direct de servicii -apa ,gaze etc.
Nu am inteles fb. Stie cineva mai bine ce cuprinde ac. noua lege ?

Ar putea ajuta multe persoane .
multumesc
Proprietari s-au o firma de specialitate.=D>
Pai si-acum de conducerea si administrarea asociatiilor se ocupa tot proprietarii. Si-acestia apeleaza la firme de specialitate sau la persoane calificate pentru administrare, cenzorat, curatenie, reparatii... Din acest punct de vedere nu se schimba nimic.
Sigur ca se mai pot reduce cheltuielile cu personalul asociatiei dar cresc altele. De exemplu noi cand am renuntat la incalzirea centralizata, au scazut cheltuielile cu plata firmei specializate care gestiona repartitoarele de caldura pentru ca am reziliat contractul cu ei. Dar proprietarii au facut mari eforturi financiare pentru asi instala centrala termica de apartament. Pe de alta parte au castigat confort...
Asa ca, daca furnizorul de apa, de exemplu va realiza instalatii separate pentru fiecare apartament, o sa-i puna la plata pe proprietari direct, atunci cand vor efectua lucrarea sau indirect prin cresterea pretului apei pentru asi recupera costul investitiei. Ne va costa oricum mai mult decat castigam prin reducerea cu 10% a costurilor salariale din asociatie. Nu acesta este marele avantaj, ci faptul ca nu mai suntem legati unul de altul prin acelasi contract si nu mai riscam sa avem apa oprita pentru ca vecinul nu-si plateste datoriile.
Foarte corect si punctul de vedere din ultima fraza.=D>=D>=D>
De ce ar trebuii noi instalatii?

Acum in fiecare apartament exista apometre pentru apa rece si apa calda, ar putea sa faca contract cu fiecare apartament si sa preia modelul electrica unde pentru 3 luni se estimeaza consumul si la regularizare se plateste/reduce diferenta.

Si cu caldura cum ramane, eu am apartamentul la RADET si sunt extrem de multumit de cat platesc iarna pentru un apartament de 3 camere cu 3 persoane.

Trebuie ca apa sa ajunga in casa fiecaruia fara a fi legati de vecini, fara ca tevile sa treaca prin apartamentul vecinului si sa poata fi oprita apa de la usa apartamentulu, din hol, din afara apartamentului, asa cum se poate proceda cu energia electrica. Pentru ca acum, aceste instalatii trec de la un vecin la altul pe verticala si-adesea si pe orizontala, nu poti opri apa unui apartament fara sa-l afectezi pe altul si-acesta este motivul principal al refuzului furnizorului de a incheia contracte individuale.

Poate ca unii sunt multumiti de cat au platit pana acum caldura in sistem centralizat, dar sa nu uitam ca s-a pompat cu subventii directe sau indirecte, care pe viitor nu vor mai fi si chiar in aceste conditii sunt multi proprietari nemultumiti de aceasta caldura in sistem centralizat, de repartizarea cu sau fara repartitoare de costuri, de imposibilitatea sau posibilitatea redusa de asi regla caldura si consumul... Si, evident ca sunt restantierii care nu pot fi debransati de asociatie si/sau de furnizori tocmai datorita instalatiilor actuale. Si-acesta este un motiv pentru care furnizorul nu vrea sa incheie contracte individuale.

Alte discuții în legătură

Care este procedura de sistare a serviciilor de utilitati pentru rau platnici? eliasav eliasav A reusit cineva sa sisteze unele servicii de utilitati? Ce servicii de utilitati pot fi sistate pentru imobilele din Bucuresti? Care sunt pasii de ... (vezi toată discuția)
Decizie corecta a asociatiei de proprietari ? leia leia Suntem trei apartamente pe scara care nu ne-am pus contoare de gaze separat . Deoarece unul din cele trei apartamente are datorii mari la intretinere ... (vezi toată discuția)
O problema cu apa rece de la apa nova..... IonCristi79 IonCristi79 Buna ziua! Ma numesc Serbu Cristi locuiesc in Bucuresti sectorul 5. De ceva timp exista o problema la mine in bloc legata de apa rece de la Apa Nova. Avem ... (vezi toată discuția)