Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procedura/cerere de eliminare amprente si fotografii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procedura/cerere de eliminare amprente si fotografii prelevate de catre politie pentru un "suspect"

Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti cum am putea proceda si formula o cerere pentru eliminarea amprentelor si fotografiilor tip 'infractor' prelevate de politie pentru o persoana care a fost acuzata fals si pentru care politia ne incredinteaza ca procurorul va decide neinceperea urmaririi penale. Trebuie sa asteptam mai intai decizia de neincepere a urmaririi penale? Exista posibilitatea acestei eliminari si baza carui articol de act normativ?
Multumesc.
Dl. avocat are dreptate cu privire la efectuarea unor fotografii ale dvs sau in legatura cu amprentarea dvs.
Amprentele vor ramane in baza de date , neexistand nicio procedura prin care sa le inlaturati.
Existenta lor , nu inseamna ca ati savarsit vreo fapta si chiar este bine sa nu savarsiti.
Multumesc pentru raspunsuri, am inteles, nu exista nicio procedura. Un prieten care a terminat si dreptul si studiaza masiv in domeniu imi daduse o hotarare CEDO [ link extern ]
si speram sa existe si la noi ceva aplicabil.
dara76, utilizator
Problema amprentarii se impune pentru desfasurarea in bune conditiuni a anchetei penale.
CEDO nu poate sa interzica amprentarea.
Referirea dvs. vizeaza alta situatie.
Sa va dea prietentul citatul din hotararea CEDO care o considera utila in acest caz.
Nu se poate invoca dreptul la tacere sau incalcarea dreptului la un proces echitabil pentru motivul ca persoana a fost amprentata deoarece este o procedura utila in vederea aflarii adevarului.
Hotararea CEDO trebuie respectata de statul roman.
Daca doriti sa analizam ce ziceti despre hotararea CEDO expuneti paragraful respectiv pe forum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nici nu am spus ca nu trebuie luate amprente, am intrebat cat trebuie pastrate in baza de date (nu am vorbit despre dosar), daca persoana in final nu este vinovata.

La linkul mentionat de mine erau mai multe articole pe aceeasi tema, insa hotararea se poate gasi si aici: [ link extern ]

redau un fragment:

"the Court finds that the blanket and indiscriminate nature of the powers of retention of the fingerprints, cellular samples and DNA profiles of persons suspected but not convicted of offences, as applied in the case of the present applicants, fails to strike a fair balance between the competing public and private interests and that the respondent State has overstepped any acceptable margin of appreciation in this regard. Accordingly, the retention at issue constitutes a disproportionate interference with the applicants' right to respect for private life and cannot be regarded as necessary in a democratic society. "
dara76, utilizator
Sub aspectul duratei existentei in timp a bazei de date exista o hotarare CEDO.Este cu totul altceva.
Este o hotarare de acum cca 2 ani, dar nu am vazut decat extrasul din hotarare.
Hotararea ar trebui analizata in intregul ei.Adica toata...
Problema este ca ar trebui stabilita o durata in timp de catre stat.Aceasta este concluzia.