Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate

Buna tuturor. Am si eu o problema. Am conceput un copil in timpul casatoriei cu altcineva. Sunt in 6 luni si tatal biologic ameninta cu revendicarea copilului. Intrebarea mea este daca poate obtine paternitatea dupa nasterea copilului, chiar daca eu ma opun efectuarii testului de paternitate. Mentionez ca inca sunt casatorita si as dori sa-mi pastrez intacta casatoria. Am recurs la acest lucru pt ca sotul meu nu putea avea copii (sotul meu cunoaste intreaga poveste si doreste sa recunoasca copilul la nastere).Multumesc.
veronika2008, utilizator
In practica judecatoreasca s-a decis ca se poate contesta recunoasterea de paternitate facuta prin declaratie la serviciul starii civile, act autentic si testament.
De asemenea, in doctrina se arata ca poate contesta recunoasterea paternitatii.
Ai perfecta dreptate, numai ca aici nu s-a facut nicio recunoastere.
Codul familiei spune ca e tatal copilului din casatorie sotul mamei. Asta e o prezumtie si nu o recunoastere si s-a aplicat si in cazul de fata. Cand se aplica aceasta prezumtie, nu e loc de nicio recunoastere; sotul nu e intrebat nimic nici la spital si nici la starea civila.

Apoi, mai spune Codul ca, in afara de cele aratate de art. 53 (parca asta era cu prezumtia, sper sa nu gresesc, nu am textul in fata) tatal se mai stabileste prijn recunoastere sau prin hotarare judecatoreasca.
Deci, in cazul de fata, nu s-a ajuns acolo, aplicandu-se cu prioritate prezumtia.
Nu cred ca, in lipsa unei recunoasteri, se poate contesta un act ce lipseste; sau sa se conteste prezumtia legala, cum?

De aia spun ca e tagada si gata.
Clar nu este contestare a recunoasterii
Dar referitor la tagada

Art. 54
Paternitatea poate fi tagaduita, daca este cu neputinta ca sotul mamei sa fie tatal copilului.
Actiunea in tagaduirea paternitatii poate fi pornita de oricare dintre soti, precum si de catre copil; ea poate fi continuata de mostenitori.
Actiunea se introduce de catre sotul mamei impotriva copilului; daca acesta este decedat, actiunea se porneste impotriva mamei sale.
Mama sau copilul introduce actiunea impotriva sotului mamei; daca acesta este decedat, actiunea se porneste impotriva mostenitorilor lui.
Daca titularul actiunii este pus sub interdictie, actiunea va putea fi pornita de tutore.
Mama copilului va fi citata in toate cazurile in care nu formuleaza ea insasi actiunea.
__________

Cred ca reiese foarte clar din lege cine are dreptul de a porni actiunea de tagada.
de aia prezumtia de paternitate e o prezumtie relativa
anamarian, utilizator
ararin a scris:

Clar nu este contestare a recunoasterii

Ce anume nu este clar relativ la contestarea recunoasterii, Ararin? Poate reusim sa clarificam impreuna. :rolleyes: