Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate

Buna tuturor. Am si eu o problema. Am conceput un copil in timpul casatoriei cu altcineva. Sunt in 6 luni si tatal biologic ameninta cu revendicarea copilului. Intrebarea mea este daca poate obtine paternitatea dupa nasterea copilului, chiar daca eu ma opun efectuarii testului de paternitate. Mentionez ca inca sunt casatorita si as dori sa-mi pastrez intacta casatoria. Am recurs la acest lucru pt ca sotul meu nu putea avea copii (sotul meu cunoaste intreaga poveste si doreste sa recunoasca copilul la nastere).Multumesc.
veronika2008, utilizator
veronika2008 a scris:

Buna tuturor. Am si eu o problema. Am conceput un copil in timpul casatoriei cu altcineva. Sunt in 6 luni si tatal biologic ameninta cu revendicarea copilului. Intrebarea mea este daca poate obtine paternitatea dupa nasterea copilului, chiar daca eu ma opun efectuarii testului de paternitate. Mentionez ca inca sunt casatorita si as dori sa-mi pastrez intacta casatoria. Am recurs la acest lucru pt ca sotul meu nu putea avea copii (sotul meu cunoaste intreaga poveste si doreste sa recunoasca copilul la nastere).Multumesc.

Acesta este mesajul initial.
Intrebarea pusa era daca tatal biologic poate obtine paternitatea dupa nasterea copilului, avand in vedere ca sotul doamnei nu poate avea copii. Sotul vrea sa recunoasca copilul, de asemenea, tatal biologic vrea sa recunoasca acest copil.

Unde este tagada paternitatii? ;) Prezumtia de paternitate nu are caracter absolut, iar actiunea care are ca obiect rasturnarea acestei prezumtii se numeste actiune in tagaduire de paternitate. Din formularea art.54 C.fam reiese clar cine este titularul actiunii in tagada paternitatii.
Tatal biologic nu se numara printre titularii acestei actiuni.
Ilincav a scris:

ararin a scris:

Clar nu este contestare a recunoasterii

Ce anume nu este clar relativ la contestarea recunoasterii, Ararin? Poate reusim sa clarificam impreuna. :rolleyes:

Reformulez: este clar ca nu poate fi vorba de a introduce o actiune de contestare a recunoasterii pentru ca nu exista o recunoastere, dupa cum au explicat foarte bine consilierii.
Si eu sustin ca nici actiunea de tagada nu are sanse, deci raspunsul la intrebarea initiala este ca tatal biologic nu poate obtine nimic.
Intrebarea pusa era daca tatal biologic poate obtine paternitatea dupa nasterea copilului, avand in vedere ca sotul doamnei nu poate avea copii. Sotul vrea sa recunoasca copilul, de asemenea, tatal biologic vrea sa recunoasca acest copil.

Unde este tagada paternitatii?

Sotul mamei, chiar daca vrea, nu TREBUIE sa recunoasca copilul, intrucat copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei.
Tatal biologic, desi vrea si el, (din pacate, zic eu) nu poate sa faca o recunoastere, cata vreme doar copilul conceput si nascut IN AFARA de casatorie poate fi recunoscut.
Si atunci, pentru stabilirea filiatiei fata de tatal biologic, in prealabil unul din titularii actiunii in tagada paternitatii trebuie sa promoveze actiunea iar in cazul admiterii ei, copilul pierde calitatea de copil din casatorie si devine, cu efect retroactiv de la data conceptiei sale, copil din afara casatoriei. Astfel, abia dupa admiterea actiunii in tagada paternitatii, tatal biologic va putea recunoaste copilul.
Ilincav, utilizator
Ca sa concluzionam:

In stadiul actual al legislatiei noastre tatal biologic nu poate sa faca nimic. (ceea ce, in paranteza fie spus, mie si altora ni se pare o greseala si e tot ce se poate ca ea sa fie corectata printr-o interventie legislativa sau printr-o decizie a Curtii Constitutionale).

Copilul ce se va naste va avea ca tata pe SOTUL doamnei in baza prezumtiei de paternitate.
Oricate hartii de recunoastere autentice ar face tatal biologic nu servesc la nimic, sunt egale cu zero, cata vreme nu se rastoarna prezumtia de paternitate intr-o actiune de tagada astfel incat copilul sa nu mai fie din casatorie ci din afara ei. Pentru ca numai copilul din afara casatoriei poate fi recunoscut.
Rasturnarea prezumtiei de paternitate prin actiunea in tagada de paternitate poate fi facuta de
- mama = care in speta nu vrea
- sotul mamei = care in speta nu vrea

- COPILUL ajuns la majorat.

Pentru tatal biologic sunt 3 variante:
- sa astepte vremuri mai bune (modificari legislative)
- sa astepte pana la majoratul copilului si sa-l convinga sa promoveze actiunea
- sa incerce acum o actiune de tagada invocand exceptia de neconstitutionalitate cu o motivare BETON.
romascanu, moderator
Deci A si B, casatoriti, il fac pe C al carui tata e D.
Speta 2: A1 si B1, cuplu, necasatorit. Traiesc impreuna, A1 face pe C1 al carui tata e D1. Dar B1, partenerul lui A1, fara sa cunoasca escapada iubitei lui, il recunoaste pe C1.

Acum, desi situatiile sunt similare, difera numai casatoria dintre A si B. D1 poate sa ajunga sa-si recunoasca fiul, pentru ca orice persoana interesata poate contesta recunoasterea. D insa nu poate sa-si recunoasca fiul, ca nu are actiune disponibila.
In Romania insa actele de stare civila tind a certifica starea de fapt, in cazul de fata D insa nu poate sa ajunga la finalitatea legii.
Pe langa inegalitatea de tratament intre D si D1 (din cauza unei circumstante care nu tine de ei), finalitatea legii nu poate fi atinsa.
Consider ca va fi usor de atacat la CC. Corect, exceptia trebuie motivata bine, dar este evidenta inegalitatea de tratament in situatii foarte-foarte asemanatoare intre cei doi tati biologici. Nu e normal ca unul sa-si poata recunoaste fiul si celalalt nu, din cauza unei circumstante care nu tine de el.