avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare cu act sub semnatura privata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare cu act sub semnatura privata (chitanta de mana)

Inainte de decesul bunicii mele, in 1976, tatal meu a instrainat printr-o chitanta de mana, o casa de locuit, fara acordul expres al bunicii mele (nu exista semnatura bunicii mele in chitanta de mana, nici vreo procura, nici vreun alt act prin care bunica sa-si fi dat acordul pentru aceasta vanzare).
Bunica mea a decedat dupa 2 luni de la realizarea de catre tatal meu a acestei tranzactii.
Precizez ca in acel act nu se specifica nimic despre despre teren.
Bunica mea detinea la acea vreme, conform certificatului de mostenitor dupa bunicul meu, terenul (obtinut preintr-un act de donatie de la strabunica) si 5/8 din casa, iar tatal meu 3/8 din casa.
Sunt in litigiu cu o persoana care ocupa acel teren, nemailocuind in casa respectiva (in 35 de ani casa s-a degradat).

1. Este acel act lovit de nulitate, in ipoteza ca vanzarea-cumpararea a fost facuta cu rea credinta atat de catre vanzator cat si de cumparator, in sensul ca amandoi cunosteau faptul ca in momentul respectiv bunica mea traia ?
Daca da, va rog sa invocati si articolul de lege corespunzator.

2. Pot avea sanse de revendicare a casei si mai ales a terenului ?

Multumesc anticipat pentru raspuns !
Ultima modificare: Duminică, 18 Septembrie 2011
ContSters222775, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters222775 , utilizator 16:22, 19 Septembrie 2011
Multumesc frumos pentru toate raspunsurile si sfaturile oferite.
Va doresc toate cele bune.

Cu stima,

Sorin

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune complicata ! ContSters222775 ContSters222775 Buna ziua, Am urmatoarea problema: Bunica mea a decedat in anul 1976, iar tatal meu, care a fost unic mostenitor, a decedat in anul 1997. Tatal meu nu a ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune ContSters222775 ContSters222775 Buna ziua, Tata a facut o chitanta de mana prin care vindea o casa de locuit in provincie (despre teren nu a specificat nimic) cat timp bunica mea traia, cu ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune ContSters222775 ContSters222775 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele aspecte: 1. Am eu calitate procesuala activa/pasiva si pot fi dat in judecata pe uzucapiune ... (vezi toată discuția)