avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz semnare act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz semnare act aditional

ce se poate face daca salariatul refuza sa semneze de primire informarea si actul aditional de schimbare a locului de munca???
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 12:20, 8 Septembrie 2008
Nu e drept ca un angajator sa-si bata joc de salariati dar nici invers. Trebuie ca, de la inceput, CIM sa prevada toate situatiile posibile a se ivi si atunci, daca este de acord semneaza daca nu, nu semneaza contractul.
tudorvaleriu a scris:

Codul muncii are multe lacune printre care si cea a faptului ca nu poti inceta un CIM atunci cand angajatorul nu mai are nevoie de postul respectiv.


Nimic mai neadevarat : exista posibilitatea desfiintarii postului, lucru neagreat de angajatori pentru ca nu ar mai putea sa faca o noua angajare in locul salariatului de care s-a "plictisit"
De aceea am sustinut in alte discutii ca ar fi mai bine sa se faca CIM numai pe perioada determinata.

acest tip de CIM nu se poate aplica pentru orice fel de loc de munca , altfel ar fi paradisul angajatorilor daca ar pute face un astfel de CIM la nesfarsit.
Nu sunt angajator si nu le tin partea dar acest Cod al muncii este in favoarea angajatilor si de aceea apar jumatate din salariatii din tara cu salariu minim pe economie. La un CIM pe perioada determinata (un an, doi, trei etc.) poti negocia un salariu mai bun si angajatorul va fi si el multumit.

Este falsa si ideea cum ca ar fi Codul Muncii favorabil angajatilor si "saracii patroni" se vad nevoiti sa insele statul angajand doar cu salariul minim pe economie. Aici este vorba de mascarea muncii la negru colorand-o in gri.
Solutia propusa de mine nu e mai imorala decat altele pa care le fac angajatorii in ziua de azi, dar cel putin este legala in sensul ca art.65 din Codul muncii

Este o solutie gresita si de forta.
Asa cum s-a spus deja acrtul aditional este "un acord de vointa" pe care angajatorii asa cum a spus namiru :
Am facut acte aditionale imediat pentru toti salariatii, introducind clauza de mobilitate prin care salariatul se va deplasa la punctele de lucru , conform necesitatilor firmei. Asa s-au linistit toti.
Angajatorii dau fuguta la actul aditional obligand salariatii sa-l semneze.
Pare un lucru asa de ok incat un consilier juridic a ajuns sa intrebe ce poate face impotriva unui salariat care refuza santajul si nu semneaza un act aditional scris dupa placerea angajatorului.
monya zice:
poate fi vb de o cercetare disciplinara, sanctiune ???????

Este amuzant ca acelasi consilier juridic intreaba daca poate considera refuzul semnarii anui act care este incheiat cu acordul ambelor parti , abatere disciplinara
namiru zice:
Locul muncii nu este intotdeauna la sediu, decat in perioada rece.

Locul de munca al salariatului este acela specificat in CIM, chiar daca societatea se ocupa cu "activitati in aer liber"
Pe viitor incercati sa face CIM personalizate nu generale care nu va mai plac in viitor.
Ultima modificare: Vineri, 5 Septembrie 2008
adelaida_07, utilizator
Omul din greseli invata !
De ce credeti ca mi-am batut joc. Noi nu putem sa turnam asfalt in curte......... ci acolo unde firma prinde lucrari, nu-i logic?
multumesc pt raspunsuri.
e mai greu sa facem...o desfiintare de post...si celelalte proceduri pt un singur salariat, intrucat s-ar crea un precedent.
societatea noastra are ca domeniu de activitate cresterea pasarilor...flux continuu...........uneori e nevoie de mai multi angajati la o ferma, alteori la alta ferma.
si pt a nu fi nevoiti sa facem angajari si concedieri mereu...incercam sa lucram cu cei pe care i avem.dar uneori se trezeste cate un ”istet” care nu vrea sa i se schimbe locul de munca din comoditate sau...alte motive si suntem nevoiti sa recurgem la alte masuri. cam asta i tot.
monya a scris:

multumesc pt raspunsuri.
e mai greu sa facem...o desfiintare de post...si celelalte proceduri pt un singur salariat, intrucat s-ar crea un precedent.
societatea noastra are ca domeniu de activitate cresterea pasarilor...flux continuu...........uneori e nevoie de mai multi angajati la o ferma, alteori la alta ferma.
si pt a nu fi nevoiti sa facem angajari si concedieri mereu...incercam sa lucram cu cei pe care i avem.dar uneori se trezeste cate un ”istet” care nu vrea sa i se schimbe locul de munca din comoditate sau...alte motive si suntem nevoiti sa recurgem la alte masuri. cam asta i tot.

Pentru rezolvarea echitabila a problemei puteti intoduce o clauza de mobilitate cu un spor corespunzator, " istetii" incep sa-si cunoasca drepturile si cum nu si-au dat acordul pentru un loc de munca " plimbaret" este normal sa fie "isteti".

Alte discuții în legătură

Pot lua somaj ? M.miha M.miha S.C.la care sunt angajata vrea sa inchida sectia unde lucrez eu( Campina) si sa mute totul la Ploiesti din motive de \'CRIZA\" , iar salariatii vor ... (vezi toată discuția)
Modificare contract de munca costel58 costel58 Este legala modificarea unilaterala (prin dispozitie) a locului de munca din contractul individual de munca in conditiile in care ulterior salariatul refuza ... (vezi toată discuția)
Detasare interval interval Eu am zis ca e vorba de o detasare, dar nu este. Este vorba despre schimbarea locului de munca in cadrul aceluiasi angajator. Intrebarile mele sunt 1. Ce ... (vezi toată discuția)