avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz semnare act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz semnare act aditional

ce se poate face daca salariatul refuza sa semneze de primire informarea si actul aditional de schimbare a locului de munca???
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 12:20, 8 Septembrie 2008
tot la capitolul refiz semnare act aditional, m am ”lovit” acum de alta situatie ”ciudata”...!!!!

un salariat a fost angajat pe durata determinata. I a expirat durata si s a facut act aditional de angajare pe durata nedeterminata....Pana aici toate bune.
Insa, distinsul nostru salariar ...refuza semnarea angajarii pe durata nedeterminata dar totusi, vine la serviciu #-o.
Daca refuza semnarea noului act aditional prin care se modofica durata cim atunci ii puteti inceta contractul de munca pentru ca perioada pentru care acesta a fost incheiat s-a terminat.
Asta este clar munca la negru!
Ce motive are sa nu doreasca forme legale?
Incercati sa stati de vorba cu angajatul si sa ajungeti la un consens ori semneaza ori nu mai vine la servici.
Nu exista cale de mijloc in aceasta situatie.
CIM inceteaza de drept daca nu doreste salariatul sa semneze pentru prelungirea duratei acestuia. Informati-l asupra acestui aspect si vedeti care este rezultatul.
In caz contrar se emite decizia de incetare a CIM iar salariatul nu mai este primit in incinta societatii
Ultima modificare: Luni, 8 Septembrie 2008
adelaida_07, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot lua somaj ? M.miha M.miha S.C.la care sunt angajata vrea sa inchida sectia unde lucrez eu( Campina) si sa mute totul la Ploiesti din motive de \'CRIZA\" , iar salariatii vor ... (vezi toată discuția)
Modificare contract de munca costel58 costel58 Este legala modificarea unilaterala (prin dispozitie) a locului de munca din contractul individual de munca in conditiile in care ulterior salariatul refuza ... (vezi toată discuția)
Detasare interval interval Eu am zis ca e vorba de o detasare, dar nu este. Este vorba despre schimbarea locului de munca in cadrul aceluiasi angajator. Intrebarile mele sunt 1. Ce ... (vezi toată discuția)