Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal nou - sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal nou - sporuri

Buna ziua,
O intrebare referitor la sporurile care trebuiesc introduse in Revisal 5.0.6. .
societatea noastra acorda :
- spor de fidelitate, procent in functie de vechimea de la data incadrarii in societate;
- spor de conditii de munca pentru anumite activitati si care se acorda in cote procentuale din salariul tarifar al lunii respective la timpul efectiv lucrat; el se acorda, cum am mentionat, ptr anumite activitati si este cu caracter nepermanent;
- spor ptr munca de noapte - care se acorda salariatilor care presteza activitatea de paza.
Lamuriti-ma, asadar ce trebuie sa introduc la sectiunea Angajator - sporuri .
Multumesc, Ana
Potrivit raspunsului dat de I.M. data aparitiei modificari sporurilor care nu au o valoare fixa
este data constituirii drepturilor salariale (intocmirea statelor de plata a salariilor).

In august se trec sporurile si salariile aferente lunii iulie 2011 ...

Eu sunt mai grea de cap :duh:... dar imi plac lucrurile clare.
O sa trec modificarea salariului in termenul legal.
In ceea ce priveste modificarea sporurilor lunii august o sa le inregistrez in Revisal in luna septembrie ( dupa intocmirea statelor de plata ) - o sa trec la data producere efecte data de 1 august, pt ca ele se calculeaza la salariul din luna august. iar in raportul per salariat o sa apara perioada 01-31 august pt aceste sporuri
Daca trec data de 31 august in raportul per salariat o sa apara ca a avut aceste sporuri din 31 august in 31 septembrie ( cu salariul din august )

Multumesc inca o data
freeelis a scris:

Angajatorul are obligatia de a inregistra in Registrul general de evidenta a salariatilor salariile, sporurile si cuantumul acestora, ori de cate ori intervin modificari ale acestora, termenul limita fiind cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, respectiv de la data constituirii drepturilor salariale (intocmirea statelor de plata a salariilor).

pai referitor la sporuri deci sunt 20 de zile de la intocmirea statului de plata?de ex noi facem statul de plata in noiembrie pt octombrie adica acest spor pt octombrie nu trebuie declarat in 20 de zile pe luna oct ?(ceea ce nu se poate ca nu stim sumele pt acest spor decat atunci cand facem statul).eu aici nu inteleg acest termen, sunt 20 de zile, de cand produce efecte, de cand facem statul de plata dar care este pe luna trecuta sau tr trecut in 20 de zile pe luna in curs??
Inspectia muncii prin adresele emise catre terte persoane au specificat ca termenul limita fiind cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, respectiv de la data constituirii drepturilor salariale .. in speta , fiind vorba despre data intocmirii statelor de plata a salariilor.
Intr-adevar, din momentul intocmirii statelor de plata se cunoaste concret cuantumul acestor sporuri ...

freeelis a scris:

Inspectia muncii prin adresele emise catre terte persoane au specificat ca termenul limita fiind cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, respectiv de la data constituirii drepturilor salariale .. in speta , fiind vorba despre data intocmirii statelor de plata a salariilor.
Intr-adevar, din momentul intocmirii statelor de plata se cunoaste concret cuantumul acestor sporuri ...

am inteles, dar statul de plata se face pe oct si nu am vazut nicaieri specificat ca termenul este de la intocmirea statului de plata, si ei cum pot verifica cand fac eu statul de plata ca sa calculeze 19 zile lucratoare de la intocmirea lui?