avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE BAROU 2012
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE BAROU 2012

Inițiez un nou subiect în legătură cu viitorul concurs de admitere în barou, deși cel din 2011 nici nu s-a terminat. Însă, dat fiind faptul că intenționez să am in vedere participarea și la concursul din 2012, nutresc speranța că ne vom aduna o mână de utilizatori pentru a dezbate toate problemele cu care ne confruntăm în tratarea materiei pentru examen, și, cu siguranță nu vor fi puține. Multă baftă celor ce susțin mâine următoarea probă, iar celorlalți ”sus, pe cai!” că avem multă treabă!

Ai vreun link pentru ziarul galatean?
Monster a scris:


Ai vreun link pentru ziarul galatean?


[ link extern ]
Tot stau si ma gandesc daca e bine sau nu sa mai incerc in februarie, martie etc., oricum nu se stie sigur daca va mai fi un nou examen!
Pe de o parte, am cam toate materialele (cartile) de care am nevoie, si am certitudinea ca va fi in acelasi sistem de examinare; pe de alta parte, as vrea sa vad si modalitatea de examinare pe noul (noile) coduri, daca vor mai fi sinteze, daca vor fi doar grile...!
Dar...., problema este ca macar acum stiu tematica, pt la anul in toamna oare vor fi ei competenti sa dezvolte o alta tematica dupa noile reglementari, in timp util???? Adica sa nu ne trezim ca va fi afisata tematica taman cu o luna inainte, "si da-i bice taicule" daca mai poti!
Asadar, nu stiu ce sa fac, sincer!
Pana una-alta, fac matanii! #-o
buna tuturor. la drept civil contracte speciale exista un curs de Dumitru Florescu dupa noul cod civil, insa nu are legea de aplicare, in sensul ca este actualizata pana la data de 15 iulie 2011, nu dupa 1 octombrie, dar in general are majoritatea modificarilor...dupa acest manual invata deocamdata studentii de anul 3 de la drept la pitesti. Nu mai stiu exact de la ce editura, park C.H. Beck, este o carte verde cu alb..
Ultima modificare: Miercuri, 9 Noiembrie 2011
Loryana, utilizator
Loryana a scris:

buna tuturor. la drept civil contracte speciale exista un curs de Dumitru Florescu dupa noul cod civil, insa nu are legea de aplicare, in sensul ca este actualizata pana la data de 15 iulie 2011, nu dupa 1 octombrie, dar in general are majoritatea modificarilor...dupa acest manual invata deocamdata studentii de anul 3 de la drept la pitesti. Nu mai stiu exact de la ce editura, park C.H. Beck, este o carte verde cu alb..


Legea de punere in aplicare a NCC (L. 71/2011) nu a fost republicata,din cate stiu eu. :) Doar
Legea Nr. 287/2009 privind Codul civil a fost republicata in data de 15 iulie 2011.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

Am vazut ca dl. Florescu are si un curs de drept succesoral. Ambele sunt de la Ed. Universul Juridic:
[ link extern ] /

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2011 jason jason Am creat acest nou topic, chiar de pe acum, deoarece sunt direct interesat de examenul de admitere in Barou, ce va avea loc la anul, insa nu cred ca sunt ... (vezi toată discuția)
Examen admitere barou satelix satelix Am citit cu interes tot ce s-a discutat pe acest forum si trebuie sa recunosc ca admiterea in barou este o mare bataie de cap......:)Am terminat si eu anul ... (vezi toată discuția)