avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand trebuie sa depun actele la AJOFM?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand trebuie sa depun actele la AJOFM?

va rog sa-mi spuneti in cat timp de la disponibilizare pot sa merg sa-mi depun actele pt somaj?va multumesc
Cel mai recent răspuns: Elena Caldararu , utilizator 18:01, 23 Octombrie 2011
adica gen sa merg la angajator sa-mi elibere alta adeverinta de incetare a activitatii?sper ca totusi luni sa nu fie tarziu
Angajatorul nu poate genera acte false, decizia de incetare a activitatii a fost inregistrata electronic in REVISAL, ITM- are cunostinta de ea, respectiv si de data incetarii. Data adeverintei, ce reflecta activitatea din ultimul an, poate fi alta decat data incetarii activitatii trecuta in decizie. Se calculeaza cele 30 de zile de la data incetarii activitatii.
lucratoare sau calendaristice???
liliana.fleancu a scris:

Angajatorul nu poate genera acte false, decizia de incetare a activitatii a fost inregistrata electronic in REVISAL, ITM- are cunostinta de ea, respectiv si de data incetarii. Data adeverintei, ce reflecta activitatea din ultimul an, poate fi alta decat data incetarii activitatii trecuta in decizie. Se calculeaza cele 30 de zile de la data incetarii activitatii.


Daca termenul cade intr-o zi nelucratoare el se extinde pana in prima zi lucratoare.

Se numara zilele calendaristce.
Este adevarat ca luni este prima zi lucratoare dupa sambata(ultima zi a celor 30 de zile), si se poate depune dosarul de somaj, intrucat se incadreaza in termenul adeverintei.
Banuiesc ca este vorba despre adeverinta privind vechimea in munca si nu se face confuzie intre aceasta si decizia de incetare/concediere.
Dupa cum inteleg eu, domnul cu pricina, vorbeste despre o noua adeverinta care sa fie datata mai recent pentru a se incadra, fara teama expirarii perioadei, in cele 30 de zile.
Nu adeverinta poarta expiatiunea termenului ci doar decizia, decizie ce nu mai poate fi eliberata inca o data,- datata mai recent, in interiorul perioadei de decadere- intrucat a fost inregistrata si transmisa I:T:M:-ului.

Sa ne raspunda utitlizatoarea:
-cu ce data a incetat activitatea conform deciziei de incetare?
-cu ce data i s-a eliberat adeverinta de vechime necesara intocmirii dosarului de somaj?

Alte discuții în legătură

Perioada de depunere a actelor pentru inregistrarea la somaj carabetdoina carabetdoina in termen de cate zile lucratoare de la data desfacerii contractului de munca trebuie depus dosarul la AJOFM (pentru a avea continuitate ) si care sunt actele ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil flory-andreea flory-andreea Buna ziua. Vreau sa va intreb daca intre ultima zi de preaviz si prima zi de somaj sunt \"descoperita\", mai pot beneficia de indemnizatie? (vezi toată discuția)
Somaj si, ulterior, concediu pentru cresterea copilului whisper whisper buna ziua, as avea si eu o intrebare...in dec 2011 firma la care lucram s-a inchis si as vrea sa imi depun actele de somaj in ideea de a avea continuitate pe ... (vezi toată discuția)