avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie

Buna seara,as dori si eu sa stiu ceva,acum ceva timp(3,4 luni) 2 prieteni au savarsit o infractiune de talharie,Unul avand varsta de 17 ani a lovit persoana respectiva iar celalalt in varsta de 15 i-a luat telefon,s-a petrecut intr'o seara,cel de 17 ani este la prima abatere si i-au facut dosar penal,si inca nu a primit citatie sa se prezinte la tribunal si este judecat in stare de libertate,vreau si eu sa stiu conseciintele la baiatul de 17 ani,victima si-a retras plangerea,iar bunul a fost recuperat in acea seara.Vreau sa stiu daca poate scapa baiatul de 17 ani doar cu o amenda penala.
olimpia_ilie a scris:

PaulB17 a scris:

de exemplu cum spuneam mai sus cu cei doi baieti care au talharit,sa dau un exemplu: dupa ce a primti dosar penal,si de exemplu a fost prins cu alte prostii,si este martor ocular,declaratiile lui vor fi incluse in dosar?


Fiti mai concis in ceea ce spuneti pt a primi un raspuns.
Amenda penala nu veti primi deoarece amenda nu este prevazuta ca alternativa la pedeapsa inchisorii pt infractiunea de talharie.
Sansele sunt foarte slabe sa primiti o pedeapsa cu executare mai ales cand in viitorul Cod Penal minorii nu vor mai face inchisoare. Veti primi o pedeapsa cu suspendare sau se va aplica o masura educativa.



acest lucru este valabil si pentru cei care sunt acum majori si au facut fapta pentru care sunt judecati in timpul minoratului?
Da , faptele minorilor , asa cum vi s-a explicat mai sus , nu sunt inscrise in cazierul judiciar
mai am o intrebare care ma macina,cand am sa fiu judecat pentru infractiunea de talharie la tribunal,pot sa mai schimb declaratiile mele date cand am savarsit talharia?
Orice declaratii pot fi schimbate , cu riscul pierderii propriei credibilitati sau cu riscul"catalogarii" gestului printr-o sentinta de catre completul de judecata.
Totul a inceput in 29 septembrie 2011 cand am fost prins cu inca un minor de 15 ani,eu am 17 si am talharit un om,eu l'am lovit si celalalt i'a luat telefonul.in fine..dupa chestia asta am primit dosar penal si sunt cercetat in stare de libertate,si inca nu mi'a inceput procesul,sunt la prima abatere,mi'am regretat fapta si am recunoscut'o.partea vatamata si'a retras plangerea.in fine,dupa chestia ce am facut'o cu talharie am fost intr'o seara la un bal al bobocilor iar acol m'a prins cu inca cativa prieteni cu marijuana,eu nu am consumat marijuana,nu am avut asupra mea si nu am facut trafic,in schimb la sectie a recunoscut un baiat de la cine a cumparat'o si ca a vandut si el prin scoala.Mi s-a spus ca sunt martor ocular la chestia asta insa nu'mi vine sa cred politstii..In fine dupa cateva ore de declaratii ne'au lasat sa plecam acasa.Cateva zile politistii l-au sunat pe prietenul meu asupra caruia s'a gasit marijuana,acuma dupa 2 luni nu l'au mai sunat.Si mie imi este frica sa nu primesc amenda penala sau orice fiindca oricum sunt cercetat in libertate pentru talharie si nu vreau sa ma afecteze la proces,nici macar sa nu se aduca vorba de asta la procesu meu la care o sa ma duc fiindca daca se va intampla ceva si voi intra la puscarie viata mea va fi total distrusa,mam indreptat acuma sunt un om mai bun dar ma va afecta trecutul..Va scriu in speranta sa ajutati un suflet ratacit..multumesc..

Alte discuții în legătură

Prinsi cu 4 g PaulB17 PaulB17 Acum 4 luni am fost prins cu niste prieteni,care aveau la ei 4g de cannabis,politisti ne'au dus la sectie unde am dat declaratii timp de vreo 3,4 ore,apoi ... (vezi toată discuția)
Fapta savarsita in timpul suspendarii duikan duikan am fost condamnat acum un an la 1 an si 6 luni cu suspendare pentru talharie...aveam 17 ani...acum m-au prins din nou si m-au acuzat pentru furt calificat si ... (vezi toată discuția)
Dosar penal? messagero messagero In urma cu cateva luni cand eram in Spania, am facut o prostie...O \"prietena\" vroia sa jefuiasca niste fete care stateau pe o banca in parc,si mi-a zis sa ... (vezi toată discuția)