Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza pensia de invaliditate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza pensia de invaliditate?

Buna seara,
As dori sa aflu cum se calculeaza pensia pe caz de boala la 36 de ani, cu o vechime de 15 ani daca se include si CCC.
Va multumesc.
bună am 37 ani si vechime de munca 17 ani grad invaliditate 2 am lucrat cu salar minim pe economie dacă mă pensionez cum se calculează pensia ?cam cat ?
Am un cumnat cu handicap de gradul 1 este cu acest handicap de la 3 ani și as vrea sa știu dacă pt acest handicap poate primi pensia din urma de când suferă de acest handicap și cat poate primi pe luna pensia. El nu a fost pensionat niciodată și are 40 ani
Turlacu Georgiana, utilizator
Daca nu a fost asigurat niciodata nu poate beneficia de pensie de invaliditate.
Pt el fiind cu handicap a cotizat si cotizeaza mama lui
Din urma nu poate primi nimic.
Detalii despre incadrarea in grad de invaliditate gasiti aici:

[ link extern ]