Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza pensia de invaliditate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza pensia de invaliditate?

Buna seara,
As dori sa aflu cum se calculeaza pensia pe caz de boala la 36 de ani, cu o vechime de 15 ani daca se include si CCC.
Va multumesc.
Se fac punctajele anuale pentru toti anii lucrati.
Se aduna toate punctajele anuale, apoi totalul se raporteaza la stagiul compet de cotizare.
La rezultat(punctajul mediu anual) se aplica indicele de corectie de 1,14.
Din 2011 sotul meu are o pensie de handicap gradul 2. Am incercat sa mergem sa depunem dosarul pentru pensie de invaliditate dar am fost refuzați cu motivul ca ar fi trebuit să aibă 23 ani vechime .Sotul meu a lucrat doar 9 ani si a avut stagiul militar 18 luni. Are vreo sansa sa ia pensie de invaliditate?Acum are 56 ani. E nascut in 1961. Ar putea cineva sa ma ajute cu un raspuns? Si ce valoare ar avea pensia lui?Va multumesc.
Kamikaze78, utilizator
Poate beneficia de pensie de invaliditate daca va fi incadrat intr-un grad de invaliditate.
Detalii aici:
[ link extern ]
Pensia de invaliditate
Condiţii de acordare

O persoană poate beneficia de pensie de invaliditate dacă este încadrată într-un grad de invaliditate prin decizie emisă de medicul expert al asigurărilor sociale, iar în cazul personalului militar de comisiile de expertiză medicomilitară de pe lângă spitalele din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională, indiferent de stagiul de cotizare realizat în sistemul public de pensii.

În raport cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:

1.de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă şi a capacităţii de autoîngrijire;

2.de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu păstrarea capacităţii de autoîngrijire;

3.de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, persoana putând să presteze o activitate profesională, corespunzătoare a cel mult jumătate din timpul normal de muncă.

Beneficiari:
Carp Mircea, utilizator
Sex M, nascut la 24.05.1966, pensie de invaliditate gr. II conform art. 68 alin. (1) lit. C +art. 73 incepand cu 01.11.2017, varsta la data pensionarii 51 ani si 5 luni, stagiu de cotizare realizat este de 20 ani si 1 luna, valoarea punctului de pensie 1000 lei, studii superioare finalizate in 1991, pensie de asigurari sociale 355 lei. Cum e posibil ca aceasta indemnizatie sa fie mai mica decat cea sociala? Este calculata corect? Multumesc anticipat!
Ionil, utilizator
Chiar daca din calcul a reiesit 355 de lei, veti primi indemnizatia miunima pentru pensionari in suma de 520 de lei.
Incepand cu 01/07/2018 va fi 640 de lei.