Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza pensia de invaliditate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza pensia de invaliditate?

Buna seara,
As dori sa aflu cum se calculeaza pensia pe caz de boala la 36 de ani, cu o vechime de 15 ani daca se include si CCC.
Va multumesc.
Mulțumesc

Carp Mircea a scris:

Pensia este de 175 lei.
Va primi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 520 de lei.

pe timpul celor 48 de ani lucrati 2 an am avut grad de handicap II sin am fost scutit de impozit. Din cei doi ani 1 an am fost in concediu medical si am fost scutit de impozit. intrebare: cum se calculeaza punctajul la pensie pentru aceasta perioada. 2. In anul 2017 am grad de handicap mediu pe durata de un an dar 6 luni am fost in concediu medical iar 6 luni am lucrat cu norma intreaga. Intrebare : cum se clculeaza puntajul pentyru acest caz? Cu stima
Se raporteaza venitul asigurat pentru care s-a retinut si virat CAS la salariul mediu brut pe economie pentru fiecare perioada in parte.
Buna ziua . Am 44 ani ,lucrez de 22 ani cu certificat de nevăzător Gr. 2 . Din cauza problemelor de sănătate asociate am intrat în CM din septembrie 2017 (cod indemnizație 14) . As dori sa știu cum se calculează punctele anuale in vederea calculării pensiei pe caz de boala . Nu știu sigur unde mă incadrez. Bineînțeles aș vrea să știu cam ce pensie voi incasa .
VeraBarbu, utilizator
Daca va incadrati aici:

Legea 263/2010
Art.59
Nevăzătorii beneficiază de pensie pentru limită de vârstă, indiferent de vârstă, dacă au realizat ca nevăzător cel puțin o treime din stagiul complet de cotizare.

atunci total puncte se raporteaza la 11 ani si 8 luni(11,6667) pentru a se afla punctajul mediu anual.
La punctajul mediu anual se aplica un indice de corectie.
Pentru anul 2018 acesta este 1,15.