Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecarea peste granite fara acordul meu.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecarea peste granite fara acordul meu.

Buna seara!daca copilul a fost incredintat catre mama prin hotarire judecatoreasca si mie m-i sa incuvintat un program de vizitarea copilului meu de 2 ori pe luna de vineri pina duminica si jumatate din fiecare vacanta ,ca copilul sa stea cu mine....mama poate sa scoata copilul din tara fara acordul meu? tin sa mentionez ca copilul este pe numele meu noi nefiid casatoriti... Va multumesc!!!
Ce scrie doamna avocat pe site ? Din ce a citat @ Alex_munteanu, nu reiese ca ce a scris Mirela ar fi fals
Doamna avocat daca are sentinta definitiva si irevocabila de incredintare a minorului se prezinta cu ea la vama, nu este nevoie de acordul celuilalt parinte. Acum e NCC autoritatea parinteasca exercitandu se in comun este nevoie de acordul celuilalt parinte. Insa dupa cum a expus userul sentinta este data inainte de NCC.
daca mai cititi odata o sa vedeti ca daca nu exista procura trebuie hotarare judecatoreasca de suplinirea acordului...prin urmare simpla hotarare de divort cu incredintare nu este suficienta. daca aveti dubii intrebati la Pasapoarte si veti vedea ca nu va da lasa nimeni sa iesiti cu minorul doar in baza unei hotarari judecatoresti si cu drept de vizitare...enumerarea este cumulativa ....in sensul ca iti trebuie si, si, nu ori, ori.
de altfel este si logic sa fie asa, deoarece, in mod logic, mai ales dupa noul cod civil , minorul are stabilit un anumit domiciliu , iar plecare din tara se incadreaza perfect in prev. art. 403 C civ de schimbare a imprejurarilor, mai ales ca este clar ca ingreuneaza ( daca nu face imposibil ) dreptul de vizitare al tatalui , care vrea nu vrea , trebuie sa se deplaseze si pana in Austalia sau pe unde o vrea mama ca sa-si poata vizita copilul.
Dupa NCC da! Insa pe vechiul Cod nu este nevoie!
L-ati uitat pe dupa caz, care e inaintea insiruirii :)
Este ori, ori - fara niciun dubiu.
Cu nuante, desigur - insa daca in hotararea de divort scrie ca minorul este incredintat unuia dintre parinti iar hotararea este definitiva si irevocabila (dupa vechiul cod) sau ca autoritatea parinteasca este exercitata numai de un parinte (dupa noul Cod) cum a precizat si mirela741, NU ESTE NEVOIE de declaratia acord a celuilalt parinte.
Ares-3, moderator