Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog ajutor!! Probleme cu Politia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog ajutor!! Probleme cu Politia

Buna seara,
Am si eu o problema ce necesita raspuns urgent!
In anul 2007 am contractat un credit de la o banca, am platit cateva rate dupa care am fost nevoita sa intrerup plata deoarece am ramas fara loc de munca, nu mai locuiesc la adresa din cartea de identitate, in prezent locuind cu parintii mei la o alta adresa. Astazi 19.3.2012 parintii mei au raspuns la usa, era un politist de la sectia pe raza careia am adresa din buletin si li s-a inmanat un mandat de aducere, in speta fiind un dosar din 2008 cu o plangere penala din partea bancii respective sub acuzatia ca am luat credit de la ei cu acte false. Maine 20.03.2012 sunt somat sa ma prezint la sectia de politie la ora 9. Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa ma prezint la sectia sectia de politie deoarece nu dispun de bani pentru un avocat si timpul este foarte scurt. Cum sa procedez si ce pasi am de urmat pentru a sti sa ma apar deoarece acuzele nu sunt adevarate iar eu trebuie sa si demonstrez acest lucru.

Mii de multumiri anticipate!
crazynet644, utilizator
Daca actele sunt false raspundeti penal.
Probabil ca este vorba de salariul care era trecut.
Nu inteleg de ce nu va angajati avocat pentru a va lamuri.
V-am spus ca se poate aplica o amenda administrativa si daca ati fi vinovat.
Doar avocatul isi poate da seama exact cum sa va apere.
Daca sunteti vinovat dar nu intelegeti sau/si nu recunoasteti veti avea probleme penale si veti avea in mod sigur cazier.
Parerea mea este ca sunteti vinovat dar nu intelegeti ( dar parerea mea este exprimata fara sa studiez dosarul si fara sa discut cu politistul si sa pot intelege exact care sunt probele).

Parerea mea se intemeiaza si pe faptul ca v-au luat de acasa cu mandat de aducere.
Ati avut noroc ca nu ati fost retinut.
Din relatarea dvs. actele pe baza carora s-a acordat creditul au fost false si trebuie sa intelegeti faptul ca chiar daca nu le-ati falsificat dvs. tot veti raspunde penal...
Se numeste uz de fals.
Mai aveti si infractiunea de inselaciune...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Intrebarea este...daca el/ea ar fi dat imprumut niste bani si persoana s-ar fi mutat si el/ea ar fi incercat sa o gaseasca asa vreo 2-3 ani...ce i-ar fi facut cand o gasea? Si intrebarea este valabila pentru toti cei care vaicaresc omul ca: nu are servici, ca daca nu are, ca daca nu face , ca daca nu drege si mai spun ...nesimtita asta de banca isi vrea banii inapoi.
Oameni buni, daca erau banii vostri, ce ati fi facut? Erati tot atat de milosi cu persoana care s-a facut nevazuta incalcandu-si cuvantul fata de voi?
Exista o vorba "pune-te in papucii celuilat" si dati-va raspunsul.
Persoana aceasta a lansat o bomba aici si toata lumea isi da cu presupusul si obrazniceste banca si ii ofera "hotului" un umar pe care sa planga. Din cauza unor astfel de persoane sunt calculate niste riscuri care maresc costurile unui imprumut.
nici institutia unde ai lucrat cand ai luat creditul nu avea nimic de a face cu creditul tau. o dai atata dupa plop....un contract inseamna o obligatie de onoare si sunt multi care ar fi preferat sa se abtina de la multe si sa-si plateasca datoria. inseamna respect fata de propria persoana. ai considerat cu buna stiinta ca daca te muti si daca nu mai lucrezi la locul specificat din contract ...poti sa dai teapa. stai linistit/a nu esti singurul/a...mai sunt si altii dar ....teapa, vine banca dupa voi si cu siguranta isi vor recupera din paguba
ElenaDINA

Iar eu i-am spus ca daca ar fi vinovat si ar face plangere pentru denunt calomnios, si-ar strica si mai rau dosarul. Iar daca e nevinovat si face plangere n-are niciun castig material.

Acuma nu trebuie sa-l judecam noi aici, Politia si tribunalul (daca se ajunge acolo) vor evalua acest caz pe baza de probe, nu de vorbe. Aici pe forum ar fi anormal sa cerem probe. Aici nu-i cerem probe, ci il credem pe cuvant pentru ca interesul lui sa obtina un sfat corect iar daca ar minti ar obtine un sfat incorect, ceea ce nu l-ar ajuta cu nimic. Asa ca putem porni de la premiza ca nu minte, deoarece n-are interesul sa ne minta.

Acum e clar ca ori este el vinovat de o infractiune, ori functionarul de la banca este vinovat de o infractiune. Din doua una, nu se poate sa fie amandoi nevinovati (daca tarasenia e reala).

Asa ca eu nu tin nici cu debitorul, nici cu banca. Am dat un sfat pornind de la premiza ca informatia oferita este corecta. Daca scria functionarul de la banca pe forum, i-am fi dat sfaturi aceluia, fara sa trebuiasca sa-l judecam noi pentru ce a facut.

In ce priveste legea un judecator nu e chemat sa judece emotional (ca ar fi necinstit sa nu plateasca inapoi imprumutul), ci un judecator judeca in conformitate cu litera legii. Adica in conformitate cu ce scrie in lege, unul dintre ei este vinovat. Atat, restul se cheama ca facem literatura, nu drept.
Gabriela Mihai, Avocat
ElenaDINA a scris:

Intrebarea este...daca el/ea ar fi dat imprumut niste bani si persoana s-ar fi mutat si el/ea ar fi incercat sa o gaseasca asa vreo 2-3 ani...ce i-ar fi facut cand o gasea? Si intrebarea este valabila pentru toti cei care vaicaresc omul ca: nu are servici, ca daca nu are, ca daca nu face , ca daca nu drege si mai spun ...nesimtita asta de banca isi vrea banii inapoi.
Oameni buni, daca erau banii vostri, ce ati fi facut? Erati tot atat de milosi cu persoana care s-a facut nevazuta incalcandu-si cuvantul fata de voi?
Exista o vorba "pune-te in papucii celuilat" si dati-va raspunsul.
Persoana aceasta a lansat o bomba aici si toata lumea isi da cu presupusul si obrazniceste banca si ii ofera "hotului" un umar pe care sa planga. Din cauza unor astfel de persoane sunt calculate niste riscuri care maresc costurile unui imprumut.

Banca nu a facut plangere la politie ca nu restituie banii, ci ca s-a savarsit o infractiune.

Daca nu era vorba de o infractiune nu avea probleme.