Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog ajutor!! Probleme cu Politia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog ajutor!! Probleme cu Politia

Buna seara,
Am si eu o problema ce necesita raspuns urgent!
In anul 2007 am contractat un credit de la o banca, am platit cateva rate dupa care am fost nevoita sa intrerup plata deoarece am ramas fara loc de munca, nu mai locuiesc la adresa din cartea de identitate, in prezent locuind cu parintii mei la o alta adresa. Astazi 19.3.2012 parintii mei au raspuns la usa, era un politist de la sectia pe raza careia am adresa din buletin si li s-a inmanat un mandat de aducere, in speta fiind un dosar din 2008 cu o plangere penala din partea bancii respective sub acuzatia ca am luat credit de la ei cu acte false. Maine 20.03.2012 sunt somat sa ma prezint la sectia de politie la ora 9. Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa ma prezint la sectia sectia de politie deoarece nu dispun de bani pentru un avocat si timpul este foarte scurt. Cum sa procedez si ce pasi am de urmat pentru a sti sa ma apar deoarece acuzele nu sunt adevarate iar eu trebuie sa si demonstrez acest lucru.

Mii de multumiri anticipate!
crazynet644, utilizator
Si eu recomand sa cereti daune pentru Denunt Calomnios, mai ales ca v-ati si speriat la aflarea vestii ca banca va acuza de niste infractiuni, creindu-va nu numai disconfort, dar si prejudicii imaginii si demnitatii Dvs. Oricum consultati un avocat din zona Dvs.
BIGHY a scris:

Ce principiali sunteti unii dintre voi.Si daca omul nu mai are de unde sa plateasca?Daca a avut o problema sau pur si simplu nu mai are nici o sursa de venit?Il omoram?Nu inteleg ce sunt unii asa porniti.Nu a omorat pe nimeni.

Banca nu este institutie de caritate. Functioneaza pe baza unor principii si reguli stricte pentru a se preveni frauda si a-si proteja capitalul. Undeva in clauzele contractului de imprumut este scris negru pe alb si subsemnat de beneficiar ca acesta are obligatia să anunţe Banca în cazul intervenirii oricărei modificări ale informaţiilor furnizate Băncii (ex. referitor la date de identificare Client şi/sau Împuternicit pe Cont, revocarea împuternicirii etc) şi să înlocuiască în mod corespunzător actele prezentate iniţial, în termen de x zile lucrătoare de la data modificării respective.
In caz contrar, cu alte cuvinte incalcarea contractului - semnat cu buna stiinta - poate fi considerata tentativa de frauda, sau cum s-ar zice, tentativa de tzeapa. Faptul ca ramai fara loc de munca nu te absolva de obligatia rambursarii creditului, se poate negocia eventual o reesalonare, dar asta in conditiile respectarii contractului, nu dupa ce dispari patru ani ( ! ) .
Cu regret, suma pe care o va pretinde banca acum este cu siguranta cu mult mai mare decat ce ar fi avut de achitat la data la care a intrerupt plata ratelor.
Inteleg ca este un site de consiliere juridica nu de consiliere psihologica. Unii cred ca au gresit site-ul cu astfel de postari care nu ajuta nimanui si care nu au sustinere. In fata nici unei instante, in procesul cu banca nu stau in picioare argumente de genul : " Si daca omul nu mai are de unde sa plateasca?Daca a avut o problema sau pur si simplu nu mai are nici o sursa de venit?Il omoram? " in conditiile in care banca poate proba premeditarea si relele intentii prin comportamentul imprumutatului. Reesalonarea creditului ar fi trebuit sa se intample in urma cu patru ani la solicitatea imprumutatului, eventual cu ajutorul protectiei consumatorului in cazul unui refuz a bancii, nu acum dupa ce ai pus in miscare intreg sistemul pentru a ti se da de urma, ceea ce presupune costuri indirecte la toate nivelurile implicate.
Sunt convins ca nu e placut, n-as vrea sa fiu in situatia la crazynet644, o compatimesc insa asta nu o ajuta !
Buna ziua. In protocolul nr. 4 la Conventia pentru apararea Drepturilor Omului si a Libertatii fundamentale, Articolul 1: Interzicerea privarii de libertate pentru datorii. Nimeni nu poate fi privat de libertatea sa pentru singurul motiv ca nu este in masura sa execute o obligatie contractuala.
Gabryell10

Imi scapa relevanta acestui comentariu. Subiectul in discutie este un "denunt calomnios" facut de catre firma de recuperare creante.
Aceste firme au oameni prost platiti si prost pregatiti care nu cunosc alte metode de a-l convinge pe debitor sa plateasca decat o astfel de plangere penala. In prezent este in dezbatere un proiect de lege care va interzice astfel de practici.
Sigur, debitorul trebuie sa plateasca, asa este moral. Avem procedura de executare silita, pentru a-l obliga sa isi execute obligatiile.
De ce trebuie sa apelam la santaj? ... din prostie

Dle Lascoski - cunosc faptul ca multi debitori chiar apeleaza la acte false, pentru a lua creditul. ceea ce nu stiti dvs este ca de cele mai multe ori nu este inselaciune. Reprezantantul bancii stie ca acele acte sunt false. Uneori tocmai el ii trimite la anumite persoane care le pot procura astfel de acte. Inselaciunea presupune inducerea in eroare, ori daca banca stia ca actele sunt false, mai avem infractiunea de inselaciune?
Gabriela Mihai, Avocat
Imi cre scuze. S-a inteles gresit. Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni. Am spus doar atat. Normal, legal, trebuie sa plateasca. Insa sa spui ca a uzat de acte false pentru a lua credit este o tampenie. la data respectiva acolo avea domiciliul. Intre timp si l-a mutat. Ce este fals aici?
Din contra nu lucrez la nicio banca.
Multumesc pentru intelegere.