Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 998-999c.civ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

998-999c.civ

poate fi obligat mostenitorul autorului unui accident auto cu vatamare grava la plata prejudiciului produs/pretins intr-o actiune pornita impotriva mostenitorului..

spetza e ca a accidentat...la 8 luni a murit autorul accidentului, dar in termenul de prescriptie am fost actionat in calitate de mostenitor si in pretentii - daune materiale si morale urmare a accidentului produs de defunct..
nu am stiut ca raspund ca daca stiam acceptam sub beneficiu de inventar:(

stiam ca raspunderea / vinovatia e personala iar conditiile rasp delictuale trebuie cumulativ indeplinite...

deci?
Jocandi Causa a scris:

Cum asa? Asiguratorul e al lui decujus, cum sa se apare ca nu raspunde mostenitorul? :) ... sau cum sa spuna ca el nu raspunde?

V-am explicat eu anteriorB-)

Ati gasit si ceva practica judiciara care sa ma contrazica si sa va sustina punctul de vedere?
D-le avocat, cel ce trebuie sa gaseasca ceva care sa va sustina parerea sunteti dvs. Logica juridica, logica elementara si doctrina sunt foarte clare, sustin exact ce eu si dl UBIK va tot aratam.

Aratati-mi mie un autor care sa sustina ce spuneti dvs, dupa aceea vorbim de practica.
acum sunt complet derutat:(

in proces se judeca/stabileste vinovatia autorului meu si se determina cuantumul creantei...
actiunea in pretentii intemeiata pe delict e constitutiva de drepturi sau declarativa?:">
ubik zice ca-i declarativa:bow:
ContSters244210, utilizator
evident ca-i vb de hotararea pronuntata..daca-i constitutiva sau declarativa:">
actiunea e clar ca-i personala