Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 998-999c.civ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

998-999c.civ

poate fi obligat mostenitorul autorului unui accident auto cu vatamare grava la plata prejudiciului produs/pretins intr-o actiune pornita impotriva mostenitorului..

spetza e ca a accidentat...la 8 luni a murit autorul accidentului, dar in termenul de prescriptie am fost actionat in calitate de mostenitor si in pretentii - daune materiale si morale urmare a accidentului produs de defunct..
nu am stiut ca raspund ca daca stiam acceptam sub beneficiu de inventar:(

stiam ca raspunderea / vinovatia e personala iar conditiile rasp delictuale trebuie cumulativ indeplinite...

deci?
Chiar daca prejudiciul s-a nascut in patrimoniul persoanei vatamate printr-o fapta delictuala aceasta nu inseamna ca exista in masa succesorala deoarece in lipsa existentei unui drept de creanta exigibil in patrimoniul defunctului nu poate exista in pasivul succesoral.
Asadar, nu se poate transmite o obligatie juridica care nu exista in patrimoniul autorului la data deschiderii suceesiunii.

Pentru ca judecatorul sa recunoasca un drept trebuie sa existe o judecata, iar in speta tocmai existenta unei judecati nu poate avea loc daca avem o lipsa a calitatii procesuale pasive pentru ca nu mai are cu cine sa se judece pentru raspunderea civila delictuala care este personala.

Conform legii, amenzile contraventionale nu fac parte din masa succesorala tocmai pentru ca este vorba de o raspundere delictuala ( o raspundere personala) si mostenitorii nu pot raspunde pentru faptele persoanele ilicite ale autorului sau.
In schimb, raspund pentru debitele existente conform contractelor incheiate e autorul sau...deoarece este vorba de obligatii juridice contractuale care sunt certe si asumate in mod indubitabil de autorul lor...

Am spus eu anterior ca nu este chiar asa de simpla treaba...si ca este clar ca pot exista doua opinii...in practica judiciara...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Lasconschi, iti fac o recomandare amicala, renunta sa te contrazici doar de dragul de a emite pareri.

Chiar daca prejudiciul s-a nascut in patrimoniul persoanei vatamate printr-o fapta delictuala aceasta nu inseamna ca exista in masa succesorala deoarece in lipsa existentei unui drept de creanta exigibil in patrimoniul defunctului nu poate exista in pasivul succesoral.
Asadar, nu se poate transmite o obligatie juridica care nu exista in patrimoniul autorului la data deschiderii suceesiunii

In patrimoniul defunctului exista o obligatie de plata, nu un drept de creata. Ea exista si este exigibila. Ti-am aratat mai devreme cam ce zice doctrina in acest sens. este indubitabil ca avem un drept de creanta exigibil in patrimoniul victimei si o obligatie corelativa in patrimoniul lui decujus, inca din momentul imediat ulterior producerii faptei si implicit a prejudiciului.

Pentru ca judecatorul sa recunoasca un drept trebuie sa existe o judecata, iar in speta tocmai existenta unei judecati nu poate avea loc daca avem o lipsa a calitatii procesuale pasive pentru ca nu mai are cu cine sa se judece pentru raspunderea civila delictuala care este personala.

Judecatorul interpreteaza legea si o aplica, dar nu creeaza drept. El aplica dreptul in cadrul procesului. obiectul judecatii il constituie obligarea mostenitorului la executarea obligatiei de raparare a prejudiciului, de aceea acesta are calitate procesual pasiva, ca titular de drept al acestei obligatii.

ContSters214341, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Conform legii, amenzile contraventionale nu fac parte din masa succesorala tocmai pentru ca este vorba de o raspundere delictuala ( o raspundere personala) si mostenitorii nu pot raspunde pentru faptele persoanele ilicite ale autorului sau.

Care lege? :slap: Numarul legii si articolul ar fi de folos, altfel pot sa zic si eu ca potrivit legii numai eu pot sa am dreptate si ne contrazicem aici pana ne vine rau.
Asadar, care este legea aceea?

sau sa zic ca temeiul e imbogatirea fara justa cauza...si nu delictul civil..asta ca sa ocolesc chestiunea cu vinovatia de la delict :-/
Nu vad sa mearga deloc imbogatirea fara justa cauza.Fara sanse...

UBIK, iata textul de lege:

Art. 29 Drepturile şi obligaţiile succesorilor

(1) Drepturile şi obligaţiile din raportul juridic fiscal trec asupra succesorilor debitorului în condiţiile dreptului comun.

(2) Dispoziţiile alin. (1) nu sunt aplicabile în cazul obligaţiei de plată a sumelor ce reprezintă amenzi aplicate, potrivit legii, debitorului persoană fizică.

Jocandi...

Nu avem nimic exigibil.
Nu exista nicio obligatie de plata in patrimoniul defunctului.
De unde ati tras aceasta concluzie?
Nu exista niciun drept cert in patrimoniul celui vatamat prin fapta delictuala a defunctului.

Cum sa se faca acceptarea sub beneficiu de inventar a unei fapte delictuale...?

V-am spus ca pot exista doua opinii, dar cea legata de lipsa calitatii procesuale pasive este mai puternica deoarece impiedica insasi judecarea cauzei.

_____________________________________________
Jocandi a mai scris:
Judecatorul interpreteaza legea si o aplica, dar nu creeaza drept. El aplica dreptul in cadrul procesului. obiectul judecatii il constituie obligarea mostenitorului la executarea obligatiei de raparare a prejudiciului, de aceea acesta are calitate procesual pasiva, ca titular de drept al acestei obligatii.
_________________________________________

Din moment ce nu exista obligatie cum sa fie obligat?Obligatia juridica nu s-a nascut in patrimoniul defunctului, aceasta se va naste dupa proces, or daca nu avem proces nu avem obligatie juridica.
Inteleg ca sustineti teza posibilitatii deschiderii unui proces post mortem cu ignorarea inexistentei unui proces care sa dea nastere la o obligatie juridica valabila.

Este echitabil ceea ce ziceti insa ramane problema calitatii procesuale pasive si stiti bine ca dreptul nostru este destul de crud pe astfel de aspecte.Adica aceasta exceptie prevaleaza...