Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amnistie sau gratiere colectiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amnistie sau gratiere colectiva

buna zioa poate cineva are informatii cu privire la amnistie sau gratieri colective poate sa indura presedintela sau parlamentul si de amarati de detinuti uni vinovati alti mai putin vinovati si care isi nenorocesc viata in penitenciarele din tara e gand de asa ceva pentru ca la codul penal mai greu sa ne asteptam la ceva va multumesc
oare de ce nu se face nimic in romania pentru ca alesii nostri au timp numai de ei si de conturile lor legile la noi sant facute sa fie respectate numai de cei de rand cei cu bani sa le incalce si sa traiasca bine Societatea la noi nu pune intrebari si mai asteapta si raspunsuri ci ia raspunsul direct Si eu poate gandeam la fel dar cand ai pe cineva dupa gratii si nevinovat te dezgusta totul pana si oameni pentru ca traim intr-o tara care banul e la putere si ca persoana nu poti face nimic sa schimbi sistemul mai ales cand vezi in ziare si la televizor cat pot minti si din cauza asta detiunuti sant perceputi ca omeni rai da sant in total de acord ca exista oameni rai si foarte periculosi dar de la a pune un adalescent cu unul care e periculos prin fapte care e greu de imaginat nu stiu cum se face reeducarea la noi in puscarii pentru ca nu a venit nimeni de acolo si a spus ca e reeducat Cei care comit infractiuni si care sant obisnuiti se vor intoarce inapoi pentru ca societatea nu le acorda nici o sansa si lipsa informatiilor e gresala ce-a mai mare deoarece se spune ca un detinut traieste ca un boier in puscarie nu e adevarat pentru ca acolo cine nu a vazut iadul e ceva asemanator mai bine sa spargi o ceapa si o mananci cu mamaliga decat sa ajungi in puscarie Nu am vazut pe cineva de la o televiziune care sa faca un documentar despre puscariile din romania si in care sa redea realitatea nu ce e la suprafata sa redea totul nu mincini si tot felul de gogosi .
pentru detinuti s-au facut o multime de lucruri, pentru cei din libertate nu s-au facut.
daca vorbiti asa , o faceti tocmai pentru ca nu cunopasteti realitatea penitenciarelor atat de acum cat si cea de dinainte de 89 si nici de perioada cuprinsa intre 1989-2006.
va pot spune ca din toti aflati in spatele gratiilor doar 5-10 la suta o duc cu adevarat greu , restul se "descurca"
scria colega Tina_Tina ca sunt conditii mizere , ca angajatii se poarta urat insa eu cred ca s-au schimbat atat conditiile de detentie cat si angajatii au alta atitudine si in sens pozitiv s-au schimbat.
cel ce a furat , a furat pur si simplu si nu trebuie sa-i cautam scuze.
problema e ca in penitenciare nu sunt doar cei ce au furat ci sunt si cei ce au talharit, violat,ucis, inselat etc...
poate un sentiment de mila poti sa ai insa daca te gandesti ce x a intrat la puscarie ca a furat o paine in prima faza poti sa spui ca fiind necajit a ajuns sa faca asta dar daca citesti tot rechizitoriul si vezi ca painea a furat-o de la o batrana de 75 de ani si cu o pensie de 200 lei dupa ce i-a dat si doua palme dupa ceafa atunci optica se schimba.
cred ca trebuie sa privim lucrurile fara prea mult subiectivism.
nu zic ca nu ar putea sa fie mai bine insa astea sunt conditiile pe care noi ni le-am creat atat in penitenciare cat si afara.
Nu stiu de ce unii nu inteleg ca pedeapsa primita in urma condamnarii unei fapte penale este privarea de libertate si nu infometarea, umilinta de a nu putea face un dus decat o data pe saptamana, suprapopularea celulelor in care detinutii stau cate 2 in pat, lipsa unor activitati in cluburile penitenciarelor, nerespectarea orelor de plimbare....Toate aceste incalcari ale drepturilor nu sunt precizate in nicio hotarare de condamnare, iar statul este raspunzator, asa cum reiese din toate cauzele judecate de CEDO. Cred ca daca toti detinutii ar face actiuni la CEDO, s-ar face ceva pentru acestia asa cum se incearca si cu retrocedarile.
Cu stima,
pentru noi cei de afara se pare ca e usor de zis dar ce credeti ca s-a schimbat in puscarii fata de 89 da ca mancare e mai proasta si ca colacaie gandci si sobolani prin camere nu stiu unde si cum s-au schimbat dar din 89 pana acum s-a schimbat lumea e mult mai rea si cu totii ne-am inrait din ce cauza pentru ca inainte nu se facea diferenta ca tu esti bogat si eu sarac daca faceai o infractiune era mai greu de mituit nu ca acum dai cu banul stai in fata nu faci puscarie si vinovat si nevinovat nu ii intereseaza ce scrie in dosar daca altul a dat cu banul .Eu sant TAT DE REVOLTATA PE MINCIUNILE CARE LE SPUN UNI SEFI SI MAI MARI CA IN PUSCARIE E TOTUL BINE SI FOARTE FRUMOS CUM POATE SA MINTA LUMEA IN ASA HAL SA SPUNA ADEVARUL PENTRU CA PERCEPTIA SOCIETATII E CA IN PUSCARIE SE TRAIESTE BINE TOATA ZIOA STA SI O DUC MULT MAI BINE CA CEI DE AFARA IN CONCLUZIE E O MINCIUNA GRSA CARE FACE DIN CEI DIN PUSCARII SA SE INRAIASCA SI MAI MULT ASTA NU E REEDUCARE SA STAI INCHIS FARA DREP DE MUNCA SAU SA FII UMULIT DIN MINUT IN MINUT SINTEM OAMENI GRESIM SI POATE CA AZI SANT EU SI MAINE CAZI TU .Adevarat ca sant si oameni care comit fapte grave si fac pedepse pe merit dar sant si uni mai putin vinovati si de ce sa sup[orte umulinta pentru o gresala orice om merita o sansa in viata dar daca nu i-o acorzi risti ca acel om sa fie marcat toata viata de amintirile traite in puscarie .m
aveti dreptate din anumite puncte de vedere insa va rog sa-mi explicati de ce din totalitatea detinutilor aflati in penitenciare ,peste 80% sunt recidivisti ?
de se reintorc in penitenciar daca e asa de rau ?