Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Litigiu de munca - am depus astazi, 08.05.2012, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Litigiu de munca - am depus astazi, 08.05.2012, dosarul si am primit termen in 10.12.2013. Sunt revoltat!

Sunt de-a dreptul dezamagit in tara in care traiesc. Azi:08.05.2012 am depus la tribunalul Litigii de munca Bucuresti sectia aVIII -a Conflicte de munca .Dosar de chemare in judecata .Pentru recuperare salarii neplatite de fostul patron-si recuperare banii de concediu de odihna. RETINETI -- AM PRIMIT TERMEN DE JUDECATA A ACESTEI CAUZE TOCMAI pe 10.12. 2013 (DECEMBRIE)2013 mAI MULT DE 1 AN SI 6 LUNI .. Cum se poate asa ceva ? ce sa fac? 1 an si 6 luni pina la primul termen de judecata .... Revoltator.Instantele de judecata nu mai respecta legea ...=D>=D>=D>
Art. 2537 C.civ. - Cazurile de întrerupere a prescripţiei

Prescripţia se întrerupe:
1. printr-un act voluntar de executare sau prin recunoaşterea, în orice alt mod, a dreptului a cărui acţiune se prescrie, făcută de către cel în folosul căruia curge prescripţia;

2. prin introducerea unei cereri de chemare în judecată sau de arbitrare, prin înscrierea creanţei la masa credală în cadrul procedurii insolvenţei, prin depunerea cererii de intervenţie în cadrul urmăririi silite pornite de alţi creditori ori prin invocarea, pe cale de excepţie, a dreptului a cărui acţiune se prescrie;

3. prin constituirea ca parte civilă pe parcursul urmăririi penale sau în faţa instanţei de judecată până la începerea cercetării judecătoreşti; în cazul în care despăgubirile se acordă, potrivit legii, din oficiu, începerea urmăririi penale întrerupe cursul prescripţiei, chiar dacă nu a avut loc constituirea ca parte civilă;

4. prin orice act prin care cel în folosul căruia curge prescripţia este pus în întârziere;

5. în alte cazuri prevăzute de lege.
Asa este, "prin introducerea unei cereri de chemare in judecata", doar ca ... instantele dau termene foarte lungi iar un proces poate depasi cei 3 ani, cand partea interesata poate invoca prescriptia, instanta nefacad altceva decat sa accepte aceasta exceptie, pentru ca stim cu totii rolul negativ de solutionare a dosarelor, atunci cand este vorba doar despre un simplu cetatean.
Nu acelasi lucru se intampla si cand statul roman actioneaza o anumita pesoana in judecata, prescriptia disparand instantaneu, fara sa mai amintim ca orice PV de contraventie este cu titlu executoriu, fara a mai fi nevoie de hotararea instantei.
Asadar, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ...
Zocor, sunteti cumva...politician? Ca numa' astia o tin lunga dupa ce au apucat sa zica te-miri-ce minune. :)

Ar fi preferabil sa nu dezinformati. (cu stiinta sau fara).

Daca userul a apucat sa introduca actiunea in termen, procesul civil poate sa se termine ...cand s-o termina. (fie si 2050 - Fere' Doamne!). Nu trebuie sa mai aiba grija prescriptiei, pentru ca acesta nu-i proces penal (stiti dvs. ceva, dar nu destul). Grija domniei sale este aceea de a castiga actiunea introdusa. Si basta!

Userul a primit sfatul UTIL (cerere de preschimbare de termen) atat de la mine (pe pagina 2 a acestui topic), cat si de la alti consultanti/utilizatori.

Restul sunt discutii ...intr-u aflarea in treaba (si asta tot al naibii de... :) romaneasca).

Ma rog, si discutiile despre mediere ar putea fi utile, doar daca angajatorul o fi vreun fraier. Altminteri, sa mi-l aratati si mie pe acela care azvarle cu banii dupa angajat, cand stie ca justitia il ajuta sa plateasca la ...Sfantu' asteapta. :(
Ori mediatorul e ...artist, ori angajatorul e fraier. Cam acestea ar fi conditiile reusitei medierii.
romascanu, moderator
te rog mult de tot spune-mi pas cu pas ce acte ai depus pentru litigiu eu am fost astazi la judecatorie pentru un litigiu de munca salarial si doamnele de la cabinetul judecatorului de servici mi-au dat cu flit mi-au spus sa consult un avocat daca vreau sa aflu ce documente a=mi trebuiesc ptr litigiu pentru ca ele nu sant birou de informatii ganditi-va logic daca eu nu am mai fost platit de 3 luni si san-t si intretinator de familie cu ce sa platesc un avocat
te rog mult ajuta-ma sant disperat