avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... INFIDELITATE- divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

INFIDELITATE- divort cu minor

daca sotul meu ma inseala,si si-a dus copilul la amanta ,....pot avea castig de cauza asupra tutelei minorului?spre ex daca as duce copilul la psholog si mi-ar da o adeverinta sau ceva la mana ....problema este ca aceasta zisa ''amanta'' imi invata copilul ca are 2 mame si o invata sa ii spuna ''mama''....sau ce avantaje as putea avea asupra acestui fapt
Modelul de cerere este foarte simplu;
D-le Presedinte,
Subsemnata,... cu domiciliul in... chem in judecata civila pe numitul.. ca in contradictor cu acesta va rog sa dispuneti;
Desfacerea casatoriei inregistrata sub Nr. in Registrul Starii Civile a Primariei ...din vina exclusiva a paratului.
Revenirea la numele avut anterior casatoriei acela de...(numai daca doriti).
Incredintarea spre crestere si educare a minorului ns. in (localitatea) la data de, si obligarea paratului la plata unei pensii de intretinere in favoarea minorului.
Obligarea paratului la plata cheltuielilor de judecata
MOTIVE
in fapt sunt casatorita cu paratul din anul.... nutritand pt. o dragoste curata si intemeierea unui cuplu solid. Din casatoria anoastra a rezultat minorul...Dar lucrurile nu au fost asa cum mi-am dorit... (arati mai departe ce a facut paratul sotul)
In final arati probele pe care te sprijini; acte, inscrisuri, Raport ancheta sociala, Proba cu doi martori..si alte probe pe care le considerati
Data si semnatura
D-lui Presedinte Al Judecatoriei X
Instantele nu iau in seama faptul ca sotul are o amanta, ci felul in care se ocupa parintii de copii...
Da D-le,,,asa este ca multi copii zic tata sau mama la persoane nebiologice, dar in conditiile de fata cred ca este cu totul alceva, Cuplul inca nu este desfacut si, inca nu este stabilita o vinovatie de catre o instanta. Ai zice mama la o 'amanta",,,maine zice mama la alta si tot asa mai departe.. Trebuie sa fim fermi cand dam un raspuns....OK.!!
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Instantele nu iau in seama faptul ca sotul are o amanta, ci felul in care se ocupa parintii de copii...

..................................
Da asa este,,, "instantele nu iau in seama ..." dar, cand ai o amanta nu prea te gandesti la copii !!! Si, ceea ce castigi imparti mai mult cu amanta,,,Distractii calatorii etc... Vedeti "vendetele de carton de pe sticla Tv-ului', Dupa parerea mea stabilirea vinovatiei tatalui de adulter in desfacerea cuplului, in fata judecatorului atarna greu aceasta vina si, n-o sa dispuna incredintarea minorului celui vinovat. Am vazut destule cazuri de acest gen. Tatal nevinovat si nu ia incredintat minoriii,,,Dar cand esti acuzat de adulter si faci si dovada...Ok..!!
Manole Dumitru a scris:
Dar cand esti acuzat de adulter si faci si dovada...Ok..!!


Daca Dvs. ii argumentati doamnei ce rezolva acuzandu-si sotul de infidelitate, este in regula. Din punctul meu de vedere nu va face altceva decat sa prelungeasca acest proces, isi va irosi timpul si energia, cautand martori si alte probe. Finalul...va fi acelasi. Divortul se va pronunta indiferent de acuzatiile aduse. Copilul va fi traumatizat si va suferi. La acesta nu se mai gandeste chiar nimeni? Orice actiuni pe care le intreprindem noi, in calitate de parinti se rasfrang si asupra psihicului copiilor nostri.

Domnul av. Lascovschi are dreptate. Prioritatile instantei in luarea unei decizii in asemenea cazuri sunt cu totul altele. Iar parintii trebuie sa incerce sa divorteze totusi pe cale amiabila, fara a-si "spala rufele in public", chiar daca sotul are o amanta. Copilului nu-i trebuie inoculata ideea ca "tati are o amanta si de aceea a plecat de acasa".

Alte discuții în legătură

Cerere reconventionala pentru schimbarea domiciliului copiilor corando corando Acum 8 ani am obtinut o hatarare definitiva si irevocabila ptr custodia celor 3 copii minori . Am introdus actiune de recalculare pensie de intretinere si ... (vezi toată discuția)
Probleme divort vlad100 vlad100 Buna Sotia doreste sa divorteze de sot din urmatoarele motive : consum bautura alcoolica excesiva , violenta fizica si psihica . Situatie : casa + 2 ... (vezi toată discuția)
Divort - cauza infidelitate . ce se intampla cu copilul ? DionaDiana DionaDiana Va rog sa ma ajutati cu o parere avizata daca puteti. In cazul unei casatorii de 6 ani in care sotul inseala , cum va decurge divortul ? Sotia a vorbit ... (vezi toată discuția)