Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... INFIDELITATE- divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

INFIDELITATE- divort cu minor

daca sotul meu ma inseala,si si-a dus copilul la amanta ,....pot avea castig de cauza asupra tutelei minorului?spre ex daca as duce copilul la psholog si mi-ar da o adeverinta sau ceva la mana ....problema este ca aceasta zisa ''amanta'' imi invata copilul ca are 2 mame si o invata sa ii spuna ''mama''....sau ce avantaje as putea avea asupra acestui fapt
Domnule Manole, nu are importanta daca mama sau tatal au amanti sau amante.
Conteaza doar faptul sa se ocupe de copil.

Nu se pot calugari pntru ca au un copil...
Au si ei dreptul la viata privata.
se mai pune problema si astfel: din octombrie 2011, instantele oricum merg mai mult pe ideea autoritatii parintesti exercitate in comun. Divortul, respectiv amanta, nu reprezinta un motiv pentru exercitarea autoritatii parintesti exclusiv de catre mama. cel mai probabil instanta va dispune divortul din culpa sotului, iar autoritatea parinteasca sa fie exercitata in comun de catre cei doi cfr noului cod civil
Manole Dumitru a scris:

..................................
Da asa este,,, "instantele nu iau in seama ..." dar, cand ai o amanta nu prea te gandesti la copii !!! Si, ceea ce castigi imparti mai mult cu amanta,,,Distractii calatorii etc... Vedeti "vendetele de carton de pe sticla Tv-ului', Dupa parerea mea stabilirea vinovatiei tatalui de adulter in desfacerea cuplului, in fata judecatorului atarna greu aceasta vina si, n-o sa dispuna incredintarea minorului celui vinovat. Am vazut destule cazuri de acest gen. Tatal nevinovat si nu ia incredintat minoriii,,,Dar cand esti acuzat de adulter si faci si dovada...Ok..!!

Off topic - bani nu cheltuiesti doar cu amanta, poti cheltui si cu nevasta pe lucruri care pot fi doar de moftul ei, la o adica tot risipa se poate chema.

lucianrosca, utilizator
Da, concluzia ar fi aceea ca banii se cheltuiesc oricum...ca de aceea sunt banii, ca sa fie cheltuiti...fara a conta persoana...
Insa, aceasta constituie un motiv de nervizitate, de gelozie...deoarece se cheltuie bani fara drept...

In stantele de judecata sunt cele mai in masura sa judece astfel de cazuri, ca de aceea sunt instante de judecata special reglementate de lege...pentru astfel de cazuri...
custodia comuna al copilului nu se va putea deoarece nu avem o locuinta apropiata incat sa avem grija de copil atat eu cat si el!clar copilul va trb sa locuiasca alaturi de unul din noi...app de bani...ce sa cheltuiasca omul daca el nu are un job:D