Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere respinsa de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere respinsa de angajator

buna ziua!
intrucat de fiecare data cand am avut nevoie de ajutor si vi l-am cerut ati fost intotdeauna promti si concreti,rezultatele fiind satisfacatoare, va multumesc si sper din tot sufletul ca veti fi intotdeauna alaturi de noi!
acum...problema mea :hm: ...lucrez din data de 09.04.2008 la o firma privata cu CIM pe perioada indeterminata. in luna noiembrie 2008 am fost anuntati ca ni s-au marit salariile si ca incepand cu luna decembrie vom avea cu 200 lei mai mult la salar ( net) . in timp ce tuturor colegilor mei li s-a intocmit act aditional, eu am fost singura care inca nu l-am primit. in decembrie diferenta de bani am primit-o la negru. cand l-am intrebat pe patron ce s-a intamplat cu actul meu mi s-a raspuns ca il voi primi cand contabila va binevoi sa il aduca. la sfarsitul lunii am avut nevoie de o adeverinta pentru banca in care sa-mi sfecifice veniturile brute si nete pe ultimele 3 luni seful meu mi-a refuzat cererea spunandu-mi ca nu a platit pe ultima luna impozitele la salarii si nu ar vrea sa-si creeze probleme.asa ca m-a invitat sa astept pana in ianuarie. :rtfm:
intrebarea mea este: angajatorul nu este obligat sa elibereze adeverinta de venit atunci cand angajatul o solicita? pot verifica eu personal daca mi-au fost platite impozitele ( nu prea am incredere in el )? daca intarzie cu platile sau sunt restante prea mari ori decide sa nu plateasca , in ce fel pot impiedica consecintele ? ce urmari au acestea asupra mea , angajata sau in cazul in care decid sa inchei CIM ?
va multumesc anticipat!
oricum va multumesc pt sfaturi. in principiu ea trebuie sa mearga la politie si sa faca plangere penala.
pt. contestarea deciziei de concediere disciplinara cum se procedeaza? se face la tribunal?
mentionez ca nu a primit nici un fel de preaviz sau notificare de concediere, nici vorba de comisie disciplinara!
faptul ca ea din data de 10 nu s-a mai prezentat la locul de munca da dreptul angajatorului sa concedieze disciplinar fara preaviz sau notificare?
1. Pai nu mai avea ce sa se mai intample, intrucat din spusele dvs c.i.m. a fost desfacut disciplinar.
2. Depinde de vigilenta inspectorului ITM la care este arondata societatea respectiva daca se descoperea sau nu aceasta neregula.

3. Pentru contestatarea deciziei de concediere , se poate adresa Tribunalului judetean in a carui raza teritoriala isi are domiciliul in termen de 30 de zile de la data comunicarii deciziei de concediere.
Daca doreste sa obtina un exemplar de pe decizia de concediere, se poate adresa ITM-ului pentru a-i elibera o copie de aceasta decizie. Apoi, se poate adresa Tribunalului pentru anularea deciziei de concediere si plata unor daune.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc inca o data!
va mai deranjez cu o ntrebare :-/
verisoara mea spune ca nu a primit nici un fel de preaviz ( dealtfel specificat in CIM ) , nici un fel de notificare, iar de inchieierea CIM disciplinar a aflat cand a primit adresa de la ITM in urma sesizarii facute. firma nu i-a comunicat nimic.
aceasta adresa tine loc de comunicare? daca da, cele 30 zile in care poate face contestatie decurg de la data in care a primit adresa sau de la data cand aceasta a fost redactata?
daca nu, cele 30 de zile decurg de la data deciziei de concediere care se afla la ITM ( dupa care m-ati sfatuit sa ceara o copie ) ?
multumesc anticipat !
Termenul curge de la data comunicarii de catre angajator a deciziei de concediere. Verisoara dvs a aflat de decizie la data cand a primit raspuns de la ITM in urma sesizarii facute.
Consider ca inca o reclamatie la ITM pentru desfacerea CIM cu incalcarea prevederilor legale dupa atatea falsuri poate va reusi sa trezeasca pe inspectori cu privire la neregulile din societate. O plangere pentru fals este cel mai bun lucru. Solicitati ITM sa va puna la dispozitie copia deciziei pe care angajatorul cu incalcarea prevederilor legale nu v-a adus-o la cunostinta si despre care inspectorii in marinimia lor v-au informat.Poate actiona in instanta ( tribunal) si pentru plata zilelor lucrate , imi imaginez ca nu a primit salariul dupa atatea falsuri. Un CIM chiarsemnat in fals si nul nu exclude dreptul la plata muncii depuse.