Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbare presedinte si consiliu director asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbare presedinte si consiliu director asociatie

Salutare!
Aceasta intrebare este pentru o asociatie oarecare si nu pentru o asociatie de proprietari.
In cazul schimbarii presedintelui (si/sau a consiliului director) este necesara trimiterea hotararilor catre instanta pentru trecerea acestor modificari la Registru Asociatiilor si Fundatiilor? Stiu ca e necesar pentru schimbarea sediului si statutului.
Multumesc!
Nu poate o persoana din comitetul de conducere, chiar presedinte fiind, sa fie si director executiv.
Conform statutului, reprezentantul legal al asociatiei este presedintele.
In general, pentru un ong mic, cu activitati relativ simple, nu e necesara o structura laborioasa si deci consider ca nici un director executiv nu e necesar. Daca va dezvoltati din toate punctele de vedere(uman, financiar, material, vizibilitate in comunitate), peste un timp care poate fi de cinci ani, de exemplu, se poate discuta de asa ceva. Si cred ca daca veti ajunge in acel stadiu de dezvoltare, nu va va fi greu sa adaptati atunci statutul.
Aveti la urmatoarea adresa un model de fisa de post pentru un director executiv intr-o asociatie pentru a vedea cam ce ar trebui sa faca el si daca nu cumva , la o scara mai mica, aceste sarcini nu le puteti face, prin impartire de atributii, de catre alti membrii [ link extern ]
george-neagu, moderator
OK, dar ce se-ntampla cand hotararile Adunarii Generale prin care a fost schimbat Consiliul Director nu au fost inregistrate de Judecatorie in Registrul asociatiilor si fundatiilor ?!!

Va dau un exemplu:

O asociatie infiintata in anul 2005 prin hotarare judecatoreasca functioneaza si in prezent cu acelasi Consiliu Director chiar daca in statut este mentionat ca acesta este ales pe o perioada de 2 ani, astfel: "Consiliul Director este compus din 5 membri, aleşi pe o perioadă de 2 ani, mandatul lor putând fi prelungit."
Chiar daca au fost mai multe Hotarari ale Adunarii Generale prin care a fost ales alt consiliu director ...aceste hotararii ale AGA nu au fost inregistrate sub nici o forma la judecatorie, sau notar!

Deci, cine raspunde pentru neinregistrarea la judecatorie a hotararilor adunarii generale ? Si ce se poate face in acest caz pentru a fi respectata legea si statutul?

Am rugamintea sa explicati concret cu referire la articole din legislatie .....

Multumesc.
OK, dar ce se-ntampla cand hotararile Adunarii Generale prin care a fost schimbat Consiliul Director nu au fost inregistrate de Judecatorie in Registrul asociatiilor si fundatiilor ?!!

Va dau un exemplu:

O asociatie infiintata in anul 2005 prin hotarare judecatoreasca functioneaza si in prezent cu acelasi Consiliu Director chiar daca in statut este mentionat ca acesta este ales pe o perioada de 2 ani, astfel: "Consiliul Director este compus din 5 membri, aleşi pe o perioadă de 2 ani, mandatul lor putând fi prelungit."
Chiar daca au fost mai multe Hotarari ale Adunarii Generale prin care a fost ales alt consiliu director ...aceste hotararii ale AGA nu au fost inregistrate sub nici o forma la judecatorie, sau notar!

Deci, cine raspunde pentru neinregistrarea la judecatorie a hotararilor adunarii generale ? Si ce se poate face in acest caz pentru a fi respectata legea si statutul?

Am rugamintea sa explicati concret cu referire la articole din legislatie .....
dupa infiintarea unei asociatii (ONG) peste doi ani la adunarea generala de alegeri in urma dorintei adunarii generale exprimata prin vot este ales un nou presedinte si un nou comitet de conducere.Procesul verbal trebuie inaintat la judecatorie cu modificarea actului constitutiv si a statutului?.