avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare simplificata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare simplificata

Buna Ziua,

Am o firma de constructii impreuna cu alti 3 asociati. In unanimitate dorim sa inchidem acesta firma care in momentul de fata nu mai are nici o activitate iar balanta comerciala e 0, iar sediul social e expirat. Care ar fi modalitatea de lichidare a firmei cea mai simpla si eventual ce riscuri implica. Nu am avut nici un fel de control la acesta firma pana in prezent si am dori sa evitam acest lucru pe cat posibil deoarece am auzit ca nu exista control fara sanctiuni in acest domeniu, ceva tot gasesc ei ce nu 100% ok!

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters79137 , utilizator 13:23, 1 Iulie 2009
Foarte ciudat daca e asa, in tot cazul pe ONRC apar tot doua etape: [ link extern ]
buna..am si eu o intrebare..am un srl din dec 2006 si as vrea sa il radiez....prin metoda cea mai putin costisitoare financiar ..mentionez ca sunt asociat unic .si firma nu a avut niciodata activitate.....cineva m a sfatuit sa o fac fara lichidator..nu stiu ce sa fac ?!!!!eu sunt din alt judet si firma e deschisa pe alt judet si imi e greu ca sunt cam 500 km distanta...va rog mult ajutati ma...multumesc mult
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iulie 2009
dyvaly, utilizator
dyvaly a scris:

buna..am si eu o intrebare..am un srl din dec 2006 si as vrea sa il radiez....prin metoda cea mai putin costisitoare financiar ..mentionez ca sunt asociat unic .si firma nu a avut niciodata activitate.....cineva m a sfatuit sa o fac fara lichidator..nu stiu ce sa fac ?!!!!eu sunt din alt judet si firma e deschisa pe alt judet si imi e greu ca sunt cam 500 km distanta...va rog mult ajutati ma...multumesc mult


puteti trimite documentele si prin posta. taxele le puteti achita prin OP (solicitati in scris sa vi se comunice nota de calcul a taxelor pe fax, e-mail, etc.), apoi trimiteti dovada de plata la Reg. Com. (asa am facut eu cu un SRL care nu era din Bucuresti, n-au fost probleme).

ca procedura, daca citit tot topicul, o sa aveti toate lamuririle necesare.

iar referitor la cele 2/3 etape, eu cred ca RC nu percepe depunerea situatiilor financiare ca etapa separata... dupa ce s-a publicat in MO decizia de dizolvare, cam la 2 saptamani ar trebui depuse la RC situatiile financiare. acestea se publica pe site-ul Registrului, astfel incat depunerea actelor pt etapa a 2/3-a (radierea) sa se faca dupa 30 de zile de la publicarea deciziei de dizolvare in MO si a 15 zile de la publicarea sit. financiare pe site-ul Reg. Com.
asa se castiga cam 2 saptamani...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare srl darada darada Trebuie sa fac dizolvarea voluntara unui srl. Din cate stiu trebuie redactat o hotarare si un act aditional prin care se hotaraste de catre asociati ... (vezi toată discuția)
Lichidarea unei societati comerciale cu 2 asociati teleptean teleptean Cine poate sa ma ajunte in legatura cu lichidarea unei societati comerciale ? Revin cu amanunte! Am inteles ca bilantul de lichidare se intocmeste pe ... (vezi toată discuția)
Dizolvarea srl cu asociat unic elina24 elina24 buna, am si eu de inchis o firma si nu stiu cum se procedeaza, a mai trecut cineva prin inchiderea unei firme,poate ma ajuta si pe mine?multumesc anticipat;) (vezi toată discuția)